profil

Charakterystyka Maćka Ogorzałki

poleca 85% 339 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Maciej Ogorzałka jest jednym z głównych bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz "Opium w rosole". Ten osiemnastoletni młodzieniec jest najmłodszym z członków swej rodziny, ma dwie siostry oraz starszego brata Piotra.

Maciek jest zgrabnym blondynem o ładnych oczach, czarnych brwiach, orlim nosie i ujmującym uśmiechu. Zawsze ma bardzo czerwone uszy, gdyż nie nosi czapki. Przeważnie ma ubrany granatowy skafander, ale też często pożycza ubrania od Piotra.

Odznacza go powaga i godność, porusza się pewnie, lecz lekko kołysząc na boki. Cechuje go przyjacielskość, świadczy o tym pomoc Kresce w nauce. Jest też uczynny, dba o swoich gości. Jest skromny, nie wstydzi się przed kolegami swojego mieszkania, umie sobie radzić w życiu.

Maciek miał też wielką przygodę miłosną, lecz dopiero po pewnym czasie potrafił odnaleźć się w swoich uczuciach. Myślał wciąż o Matyldzie, którą przez przypadek poznał. Był naiwny, myśląc, że jest "zakochany z wzajemnością". Nie dostrzegał, że ona nim pogardza, obgadując go w tramwaju tymi słowami: "Na nic innego go nie stać. Biedota! Gdybyś widziała jego mieszkanie. Zupełne dno. Całować nie umie, cały skompleksiały, ale ja go tylko chwalę i zaraz mam efekty. Biedaczek je mi z ręki". Później był gotów jej to przebaczyć, lecz na szczęście zdążył się opamiętać.

Dopiero Piotr dał mu do zrozumienia, jaki jest "ślepy" w miłości słowami: "Moim zdaniem, Kreska miała dla ciebie dużo czułości. Widziałem jak na ciebie patrzy." Wtedy Maciek zorientował się, że tak naprawdę cały czas kochał Kreskę. On sam był zdziwiony, że wcześniej tego nie dostrzegł, taka wspaniała dziewczyna żyła wciąż obok niego, a on szukał miłości u innej.

Maciek jest bardzo lubiany wśród ludzi. Jego koledzy czują się bardzo dobrze u niego w domu, tam właśnie się kierują, gdy nie wiedzą gdzie się uczyć. Sąsiedzi też mają o nim dobre zdanie.

Bardzo polubiłam Maćka. Podoba mi się u niego skromność i to, że potrafi kochać. Mogłam się też pośmiać z jego zagmatwanych spraw sercowych, z tego jak później próbował zdobyć Kreskę. Ujmuje mnie też jego zazdrość. Z tych właśnie powodów chciałabym się zaprzyjaźnić z Maćkiem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata