profil

Nie mów tego o czym należy milczeć, nie przemilczaj tego co należy powiedzieć.

poleca 94% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jacek Soplica

Tematem mojej pracy będzie teza pt. "nie mów tego o czym należy milczeć, nie przemilczaj tego co należy powiedzieć". Jest ona dosyć trudna, ale postaram sie przytoczyć argumenty ją popierające.
Mówi się, że lepiej jest powiedzieć prawdę, nawet jeśli jest ona najgorsza. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z przypadkami, w których tę prawdę lepiej zachować dla siebie. Tak było w przypadku bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec". Uczestnicy różnych akcji niekiedy byli łapani przez niemiecką milicję i zmuszani do wydania towarzyszy. Lecz mimo tortur i ogromnego cierpienia, prowadzącego często do śmierci, nie wydawali oni członków organizacji.
Także w "Kamizelce" Bolesława Prusa, żona urzędnika chce oszczędzić mężowi smutku i nie mówi o chorobie. Po pewnym czasie mąż zaczyna się wszystkiego domyślać. Oboje "pracują" nad tytułową kamizelką. Jedno skraca w tajemnicy przed drugim pasek, a drugie przesuwa sprzączkę. Wszystko to nie dlatego, aby kłamać, lecz żeby nie martwić ukochanej osoby zbliżającym się nieuchronnie końcem.
Kolejnym przykładem jest Jacek Soplica, znany jako ks. Robak z epopeii Adama Mickiewicza, "Pan Tadeusz". Po zabiciu Horeszki - ojca swojej wybranki, zostaje okrzyknięty zdrajca narodowym i przez wiele lat ukrywa sie pod habitem zakonnika, nie wyjawiając nikomu prawdy. Jako ks. Robak czyni wiele dobrego i poświęca się ojczyźnie. Dopiero na łożu śmierci, podczas spowiedzi w obecności Sędziego i Gerwazego, wyjawia prawdę, prosząc jednocześnie o przebaczenie.
W życiu codziennym każdy z nas postępuje według określonych praw i zasad. Największym jednak prawem, według którego człowiek powinien postępować, bez względu na przepisy państwowe, jest Dekalog czyli dziesięć przykazań. Dekalog na kamiennych tablicach, przekazany przez Boga Mojżeszowi, zawiera najistotniejsze dla człowieka wskazówki prawego życia. Jedną z nich jest VIII przykazanie, które głosi "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Zgodnie z tym przykazaniem nie powinniśmy rozpowszechniać informacji, których wiarygodności nie jesteśmy pewni w stu procentach, czyli tzw. plotek.
Teza postawiona jako temat tej rozprawki nakłania nas do zachowania niekiedy pewnych informacji dla siebie. Często nasza bezmyślność może doprowadzić do krzywdy wielu niewinnych osób. Nie znaczy to jednak, że jeśli widzimy ludzką krzywdę, powinniśmy przejść obojętnie. Wręcz przeciwnie. Powinniśmy zareagować, bo dobro jest w życiu najważniejsze. Od wieków nic się nie zmieniło, choć dziś świat wydaje się zaślepiony złem, z którym trzeba walczyć.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty