profil

"Kordian" Juliusza Słowackiego - opracowanie.

poleca 84% 1720 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

TYTUŁ:
Pełny tytuł dramatu brzmi: "Kordian. Pierwsza część trylogii. Spisek koronacyjny." Tytuł ten można rozłożyć na trzy części:
1. KORDIAN -jest to imie głównego bohatera. Imię to ma swoje znaczenie, stanowi bowiem wstępna charakterystykę tytułowego bohatera. Oznacza ono w pełnym tłumaczeniu: "człowiek serca" ,czyli człowiek, który w swoim postępowaniu kieruje się przede wszystkim uczuciami, sercem.
2. CZĘŚĆ PIERWSZA TRYLOGII. -świadczy to o zamiarze kontunuuowania przez Słowackiego swojego dzieła. Pierwsza część nie zawiera zakończenia, gdyż czytelnik nie wei, czy główny bohater stracił życie, czy jednak zdążono go uratować.
3. SPISEK KORONACYJNY. -jest to wskazówka o charakterze historycznym. Wskazuje wokół czego będzie się "kręcić" akcja dramatu.

CZAS I MIEJSCE AKCJI.
Akcja "kordiana" rozgrywa się w wielu miejscach.
-akcja "Przygotowania" rozgrywa się w noc sylwestrową 1799 roku, obejmuje czas od późniejszego wieczora 31 grudnia 1799 roku do 1 stycznia 1780. - góry Karpackie, chata czarnoksiężnika Twardowskiego;
-akt I - tu akcja przenosi się do początku lat dwudziestych XIX wieku, Kordian jest tutaj 15letnim chłopcem;
-akt II - 1828 rok, akcja rozgrywa się w Anglii, Włoszech, na górze Mont-Blanc;
-akt III - 1829 rok - plan przed Zamkiem Królewskim w Warszawie, wnętrze kościoła katedralnego, podziemia kościoła św. Jana, w Sali koncertowej i Tronowej Zamku Królewskiego, w szpitalu dla wariatów, na placu saskim w Warszawie, w jednym z pokojów Zamku Królewskiego, na placu Marsowym.

Zachęcam do przeczytania tego dramatu romantycznego, gdyż w gruncie rzeczy jest on bardzo ciekawy. Na naszych oczach rozgrywa sie walka wewnętrzna Kordiana, walka o jego duszę. Zastanawiamy się czy zabije cara, czy coś mu przeszkodzi. Miłej lektury...

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury