profil

Nauka i wynalazki w XIX wieku

poleca 84% 1134 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nauka


Wiek XIX przyniósł niesamowicie szybki rozwój nauki i techniki. Osiągnięcia naukowo-techniczne szybko wykorzystano w przemyśle, komunikacji, w codziennym życiu dla uczynienia go łatwiejszym i wygodniejszym. Proces postępu naukowo-technicznego zapoczątkowany w XIX wieku był rozwijany i osiągnął nawet szybsze tempo w wieku XX. Kierunki przemian cywilizacyjnych wyznaczały nie tylko same wynalazki, ale także wielkie odkrycia naukowe wybitnych uczonych. Angielski astronom William Huggins wykorzystując ulepszony teleskop odkrył, że gwiazdy oddalają się od Ziemi. Ale prawdziwej rewolucji w astronomii dokonał amerykański astronom Edwin Hubble. Obserwując kosmos, zauważył, że gwiazdy oddalają się od Ziemi tym szybciej, im dalej się od niej znajdują. Z odkrycia tego mężczyzny jasno wynikało, że wszechświat się rozszerza oraz że powstał on w określonym momencie. Wielkich odkryć dokonano także w dziedzinie fizyki i chemii. Dzięki nim rozumiano pojęcia takie jak materia, atom czy też energia. Odkrycie promieniotwórczości wiązano z takimi uczonymi jak Francuz Antoine Becquerel, Pierre Curie oraz z Polką Marią Skłodowską- Curie. Głownie prace Marii Skłodowskiej – Curie i jej męża Pierra przyczyniły się do nie tylko do pogłębiania wiedzy o tym właśnie zjawisku, ale także do odkrycia promieniotwórczych pierwiastków- radu i polonu. Poważne konsekwencje miała także teoria względności Alberta Einsteina, według której światło przemierza przestrzeń w postaci fontów, a prędkość światła w próżni jest niezmienna i niezależna od prędkości poruszania się jego źródła. Trafność tej teorii sprawdził francuski uczony Jean Perrin.

Wynalazki


Udoskonalenie mikroskopu w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju biologii i medycyny. Badania francuskiego chemika i biologa Louisa Pasteura doprowadziły do odkrycia, że infekcje u ludzi jak i u zwierząt wywołują drobnoustroje. Pasterau wyodrębnił zarazki wąglika i wścieklizny. Niemiecki uczony Karol Eberth wyodrębnił zarazki tyfusu, a Niemiec Robert Koch bakterie gruźlicy i cholery. Pasterau udowodnił także że ryzyko zakażenia bakteriami można ograniczyć poprzez szczepionki. Właśnie w taki oto sposób zapoczątkowany został rozwój bakteriologii. Louis opracował również metodę ochrony żywności, nazwaną później na jego cześć pasteryzacją, Promienie X które zostały odkryte przez niemieckiego uczonego Wilhelma Roentgena prześwietlały tkanki ciała dzięki czemu stało się możliwe otrzymywanie obrazu układu kostnego. Najważniejszym osiągnięciem bakteriologii było opracowanie sposobu zapobiegania epidemiom chorób zakaźnych. Zapoczątkowano także badanie składu krwi pod mikroskopem zwane morfologią, podjęto leczenia raka za pomocą radu (odkryła go Maria Skłodowska- Curie). W 1882 r. powstała pierwsza elektrownia, która zmieniła życie ludzi w prawie wszystkich dziedzinach. Transport, przepływ informacji, urządzenia domowe zasilane prądem oraz oświetlenie pomieszczeń. Elektryczność wykorzystał np. Werner Siemens, który zaprezentował na wystawie w 1897 r. pierwszy pociąg elektryczny. Kilka lat później po ulicach Berlina zaczęły kursować pierwsze pociągi elektryczne. Ważne były także osiągnięcia francuskiego inżyniera Marcela Dpreza. Opracował on metodę przekazywania prądu wysokiego napięcia. Naukowcy Gottlieb Daimler i Carl Benz (1885) skonstruowali pierwsze samochody napędzane silnikami benzynowymi. Silnik wysokoprężny był dziełem Niemca Rudolfa Diesla. Wynalazki te znalazły szerokie zastosowanie w wyposażeniu wojska, a także przyczyniły się do udoskonalenie sztuki wojennej. Samochody były zasilane benzyną z ropy naftowej. Pierwszy statek powietrzny napędzany silnikiem spalinowym skonstruował w 1900 r. niemiecki projektant Ferdinand Zeppelin, lot tym sterowcem nie było jednak bezpieczny. Dopiero latająca maszyna braci z Ameryki- Orville’a i Wilbura Wrightów stanowiła udaną konstrukcję. Pierwszy lot samolotem napędzanym silnikiem benzynowym własnej konstrukcji Wrightowie odbyli w 1903 r. Lot ten trwał niepełną minutę. Kilka lat później Orville

Wright zaprezentował we Francji i w Berlinie swój silnikowy samolot (1909). Rozbudowa linii kolejowych następowała trochę wolniej. W skali światowej długość linii kolejowych w 1910 r. wynosiła około 1027 tys., km. Znaczne zmiany nastąpiły w komunikacji oceanicznej. W 1912 r. jedną z angielskich stoczni opuścił gigantyczny transatlantyk Titanic. Mógł on pomieścić łącznie około 2200 pasażerów. Niestety statek rozbił się o górę lodową. Odkryto także nowy środek transportu- podziemne kolejki elektryczne. Już w 1900 r. w Paryżu kursowała kolej podziemna o nazwie Chemin de Fer Metropolita, czyli metro.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
11.5.2011 (11:38)

BARDZO FAJNE :***

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Historia powszechna
Historia Polski