profil

Jesteś za czy przeciw działalnością Józefa Piłsudskiego?

poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Piłsudski był człowiekiem o silnym charakterze i niezłomności, kochający swój kraj i swoją rodzinę. Miał wiele pasji. Niezwykle wyrozumiały i troskliwy człowiek, nie krytykował pracy innych. Nie przejmował się tym, co ludzie o nim mówią. Był więcej wart niż dywizja gotowego wojska. Można go było nazwać ojcem demokratycznej i niepodległej Polski. Miał szerokie kontakty, inteligencję, otwarty umysł i przywódczą osobowość. Naród kochał go za dosadność, prawdziwy patriotyzm i szczerość. Inni politycy go nielubili i starali się mu zarzucić dyktaturę.

Po pierwsze należy wspomnieć o odzyskaniu niepodległości państwa polskiego. Na Dworzec Główny w Warszawie dnia10 listopada 1918. przyjechał powracający do ojczyzny z magdeburskiego więzienia Józef Piłsudski. Polacy mieli nadzieje związane z uregulowaniem polskich spraw przez niego. Przyjezdny ich nie zawiódł. 11 listopada 1918r. powołał rząd pod kierownictwem Jędrzeja Moraczewskiego, a on sam został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Zarządził powszechne wybory do sejmu, co dało kierunek rozwoju demokracji w państwie.

Jednym z dowodów jest też dążenie Piłsudskiego do odbudowy państwa polskiego. Prowadził wojnę polsko - bolszewicką 1919-1920 która zakończyła się zwycięstwem dla naszego kraju. Pokazał, że był doskonałym strategiem, przygotował dobry plan walki i przeprowadził Bitwę Warszawską nazywana również cudem nad Wisłą (13-25 sierpnia) będącą najważniejszym znaczeniem dla wyniku wojny.

Następną kwestią jest powrót tego patrioty na scenę polityczną. Dokonał 12 maja 1926 tzw. przewrót majowy wraz ze wspierającymi go oddziałami wojskowymi. Wygrał walkę obalił Centrolew. Była to krwawa walka, podczas której zginęło ponad 300 ludzi. Po zwycięstwie zaproponowali mu stanowisko prezydenta, lecz odrzucił tą propozycję, wysuwając swojego kandydata Ignacego Mościckiego. Udowodnił tym samym, że dba o interesy kraju, a nie o własne.

W naszym kraju już nie było rządów parlamentarnych rozpoczął się okres rządów autorytarnych. To była jednak dyktatura inna niż pozostałe, polegała na działającej opozycji i wolności słowa. Ponadto dążył do stworzenia systemu bezpieczeństwa kraju poprzez zawarcie dwustronnych umów o nieagresji z ZSRR 1932r i Niemcami 1934. Szukał możliwości, aby móc zawrzeć trwałe sojusze z Anglią i Francją.

Uważam, że Józef Piłsudski był dobrym przywódcą armii jak i również politykiem. Mam nadzieję, że przekonałem was moją pracą do rządów Sanacji i poczynaniami Piłsudskiego, ponieważ powyższe argumenty jasno przedstawiają jego działalność podczas XX-lecia międzywojennego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty