profil

Chińskie wynalazki

poleca 81% 941 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Co prawda nowoczesna nauka powstała w Europie, jednak przez setki i tysiące lat Chiny były najbardziej rozwiniętym cywilizacyjnie rejonem planety Ziemia.

KOMPAS


Kompas wskazuje pewien wyróżniony kierunek na powierzchni Ziemi. Jeśli zawiesimy namagnesowaną igłę tak, żeby mogła swobodnie się obracać, to ustawi się wzdłuż linii wyznaczającej w przybliżeniu kierunek "północ-południe". Własności igły magnetycznej najdawniej znane były w Chinach, gdzie używano jej w postaci namagnesowanej łyżki.

Chiny: 850 r. n.e.
Europa: 1190 r.

PAPIER


Został wynaleziony w Chinach w II w. p.n.e. Najstarszy kawałek papieru jest datowany na 140-87 r. p.n.e. Został znaleziony w 1957 roku w grobowcu w pobliży miasta Xian. Będąc tanim i stosunkowo trwałym materiałem piśmiennym, papier znalazł też z czasem w Chinach i inne zastosowanie, m.in. do wyrobu tapet, banknotów i kart do gry. Papier był monopolem chińskim do połowy VIII wieku.

Chiny: II w. p.n.e.
Europa: XII w. n.e.

DRUK


Pierwsze pojedyncze znaki, odlewane w brązie, służące do druku krótkich sentencji i zaklęć, datowane są na VII r. p. n. e. Ze względu na charakter języka chińskiego, technologie ruchomej czcionki przez długi czas nie były w Chinach rozwijane.

Chiny: 868 r. n.e.
Europa: 1440 r. n.e.

TACZKA


Taczka została wymyślona przez Chińczyków, prawdopodobnie w czasie panowania dynastii Han. Pierwsze taczki (często nazywane przez Chińczyków drewnianym wołem), były prostymi, drewnianymi, popychanymi przed sobą pojazdami, służącymi do przewozu ludzi.

Chiny: I wiek p.n.e.
Europa: 1220 r

CHOMĄTO


Jest to część uprzęży konia obejmująca nasadę szyi, złożona z łukowatych, drewnianych lub metalowych kleszczyn oraz przymocowanego do nich skórzanego lub filcowego miękkiego podkładu. Wynalazek chomąta pozwolił maksymalnie wykorzystać siłę pociągową zwierzęcia ciągnącego pojazd lub pług.

Chiny: III w. p.n.e.
Europa: VI w. n.e.

SYSTEM DZIESIĘTNY W ZAPISIE LICZB


Najstarszy zapis chiński wykorzystujący system dziesiętny pochodzi z XIII w. p.n.e. Jest to inskrypcja, w której 547 dni zostało zapisanych jako "pięć setek - plus - cztery dziesiątki - plus - siedem dni". System taki był poniekąd koniecznością, jako że w innym przypadku konieczne byłoby wymyślenie znacznej liczby znaków do zapisu każdej liczby. Takie rozwiązanie automatycznie stało się bardzo pomocne w budowaniu twierdzeń matematycznych i księgowości.

Chiny: XIV w. p.n.e.
Europa: X w. n.e.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
10.1.2011 (15:30)

fajne jednak

Treść sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty