profil

Warto poznać dorobek naszych przodków.

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Osiągnięcia cywilizacyjne to przede wszystkim dynamiczny rozwój techniki, który zapisał się w XIX i XX wieku. Radio, telewizja, komputer, telefon komórkowy, samolot - to najważniejsze wynalazki ubiegłych wieków, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne życie. Uważam, że watro poznać dorobek naszych przodków, wiec przedstawię parę argumentów uzasadniających moja tezę.
Wynalezienie silnika spalinowego zrewolucjonizowało motoryzację. Silniki napędzające dzisiaj większość pojazdów lądowych oraz wodnych, są silnikami spalinowymi. Trudno w to uwierzyć, ale bicie rekordów prędkości na lądzie ma swoje początki jeszcze w XIX wieku. Dzięki nim dzisiejsza motoryzacja stoi na tak wysokim poziomie. Nowe wynalazki pozwoliły na szybkie i bezpieczne poruszanie się po lądach i morzach. Powstanie komunikacji miejskiej, umożliwiło wygodne i tanie przemieszczanie się po mieście oraz kraju osobom bez własnego samochodu. Teraz nie zdajemy sobie sprawy jak ten wynalazek ułatwił nam codzienne życie.
Rozwój medycyny i biologii zawdzięczamy m.in. udoskonaleniu mikroskopu. Francuski biolog i chemik Louis Pasteur twórca mikrobiologii dowiódł, że infekcje u ludzi i zwierząt wywołują drobnoustroje. Znajdują się one w powietrzu, wodzie albo ślinie wściekłego psa. Opracował on pierwszą szczepionkę ochronną dla ludzi, przeciw wściekliźnie. W roku 1885 została ona z powodzeniem zastosowana u żywego człowieka. Dzięki jego odkryciu zaczęto zwracać uwagę na higieną. Powstały pierwsze systemy wodociągowe i kanalizacyjne. Wydaje mi się, że był to duży postęp. Ludzie przestali pić brudna wodę, w której roiło się od bakterii, co powodowało epidemie. Był to ogromny krok ku profilaktyce i unikaniu zakażeń oraz leczenia już zakażonych. Kolejnym osiągnięciem medycyny jest przedłużanie ludzkiego życia poprzez stosowanie medykamentów, ale także operacji chirurgicznych.

Niewątpliwie wielkim wydarzeniem była rewolucja tworzyw sztucznych, która została zapoczątkowana w okresie międzywojennym. Jeszcze przed wojną opracowano metody syntezy tak dziś popularnych tworzyw jak polietylen, nylon i teflon. Prawdziwa jednak eksplozja przemysłu tworzyw sztucznych rozpoczeła po II wojnie. Zaczęto projektować plastiki o określonych właściwościach. Nie zdajemy sobie sprawy jaki ma to wpływ na nasze codzienne życie. Wszędzie spotykamy się z tworzywami sztucznymi. Pierwsze zostało wynalezione twarde, sztuczne tworzywo, które miało swoje zastosowanie do obudowy telefonu lub radioodbiornika. Dziś chemicy mogą wręcz dowolnie wytwarzać tworzywa sztuczne o zadanych z góry właściwościach. Powstają materiały o niespotykanej wytrzymałości. Dzięki wielu zaletom, tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu zastępując tradycyjnie stosowane materiały takie jak: drewno, szkło, ceramika, metal. Tworzywa sztuczne, które miały z powodzeniem zastąpić surowce naturalne znalazły także swój udział w produkcji tańszej, ale nie mniej atrakcyjnej wizualnie odzieży. Wydaje mi się, że rewolucja tworzyw sztucznych odegrała tak samo ważna rolę jak i inne odkrycia w XX wieku.
Nie mogę jednak pominąć faktu, iż poznanie dorobku naszych przodków powinno wychodzić ze zwykłej ludzkiej ciekawości. Każdy lubi pochwalić się nabyta wiedza przed innymi. Człowiek właśnie przez ciekawość staje się mądrzejszy. Poznając dorobek naszych przodków, możemy uniknąć błędów, jakie oni popełnili w poprzednich latach. Zapoznając się z ta wiedzą możemy ja także rozwijać i przekazać następnemu pokoleniu.
Uważam, że cały ten postęp technologiczny mocno przyczynił się do poprawy warunków życia ludności. Bardzo wiele ówczesnych wynalazków znajduje swoje zastosowanie po dziś dzień. Przełom wieków dziewiętnastego i dwudziestego był czasem rozwoju dosłownie wszystkiego - nauki, kultury, sztuki, literatury, teatru, prasy, szkolnictwa, przemysłu, filozofii i społeczeństw.

Podoba się? Tak Nie