profil

Uzasadnij twierdzenie: „Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ,ciągle jeszcze ten świat jest piękny.”

poleca 85% 258 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obecny świat jak gąbka chłonie chciwość, zło i egoizm. Ta zakłamana, pełna agresji ziemia z każdym dniem ignoruje każdą najmniejszą oznakę dobra tłumacząc się ?obowiązkiem dalszego rozwoju?. Tacy właśnie jesteśmy my: wychowani w korupcji i tyranii nie zauważymy pośród swoich spraw, jak bardzo jesteśmy dalecy od siebie.
Całe życie do czegoś dążymy, żyjemy w biegu. Przepracowani, wyczerpani tak często nie dostrzegamy istotnych wartości, które powinny kierować naszym postępowaniem.. Oszukujemy się wzajemnie, aby pozbyć się odpowiedzialności i nikt nie pomyśli o zwykłej otwartości czy sumienności.
W czasie tego wyścigu szczurów mijając się z odpowiedzialnością uciekamy tak naprawdę od siebie. Opuszczamy nasze marzenia oraz plany, żeby doścignąć czyimś oczekiwaniom. Stajemy się inni niż jesteśmy, zmieniamy swoje przekonania i postępowania na te kilka minut akceptacji niedające nam prawdziwej satysfakcji.
Jednak czasem przez te zwarte smoliste chmury przedziera się mizerny promień światła. Jest słaby i opuszczony, taki biały, ale na tyle mocny, aby wybić się z ciemnych otchłani zła. Ten drobny promyk to cudowność, które znalazło jeszcze skrawek miejsca nieskalany przez ludzką podłość.
W naszej szarej codzienności wiele jest takich małych piękności, lecz nie wszystkie są przez nas dostrzegane i doceniane. Skrywają się w wielu postaciach: w geście, patriotyzmie, sztuce, naturze. Akcje i fundacje charytatywne, altruistyczna pomoc bliżniemu, praca bez czerpania własnych pożytków to czyny rzadkie w czasie grupowej nieczułości, lecz są jeszcze ludzie czyniący te małe cuda bez większych korzyści.
Patriotyzm, tak samo jak dobroduszność, prawie zanikł. Niedużo ludzi oddałoby życie za ojczyznę, tyle samo osób też by o nią rzetelnie zadbało. Szkoda, bo gorąca miłość do ojczyzny i wielkie poświęcenie za nią to niezwykłe wartości, znane dziś tylko z postaw wojennych czy powstańczych.
Autentyczne piękno sztuki wywołuje w każdym czytelniku zawsze inne odczucia. Każdy obraz, wiersz czy budowla może budzić inne wrażenia w odbiorcy, ale nikt nie zaprzeczy jej nadzwyczajności. Znakomite utwory literackie, budynki, utwory muzyczne zachwycają swoimi przesłaniami i swoją formą. Ich różny sposób zinterpretowania oraz wpływ na odbiorcę czyni je godnymi uwagi.
Wiele ludzi wierzy, że nic nie zastąpi piękna matki natury. Krajobrazy i zjawiska wielkiej Ziemi zachwycają swą siłą i często przywracają myśl, że człowiek nie może wszystkim rządzić i wszystko kontrolować. Natura jest znanym wątkiem innych piękności, np. inspiracją dla artystów, pobudką zachwycenia patriotów. Góry, morza, niziny, wyżyny przypominają nam o anielskości Ziemi, która nas wydała na świat, zawarła cząstkę siebie i od tysięcy lat jednoczy się z nami.
Taki właśnie jest współczesny świat ? wzburzony i do granic zepsuty, a z drugiej strony nadal piękny i majestatyczny. Chrońmy pozostałe w nim piękno, aby kolejne pokolenia nie utraciły jego bladych łun. Pozostańmy dobrzy i doszukujmy się piękna w nas w naszym życiu. Nie zamykajmy swych serc na miłość i na świat, gdyż tylko takie piękno nie jest stanem ulotnym?

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty