profil

Pole elektrostatyczne

drukuj
poleca 82% 318 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Polem elektrostatycznym nazywamy własność przestrzeni polegająca na tym że na umieszczone w tej przestrzeni ciała naelektryzowane działa siła elektryczna. Natężeniem pola elektrostatycznego w danym punkcie nazywamy stosunkiem siły działającej na umieszczony w tym punkcie próbny ładunek dodatni q+ do tego ładunku. Super pozycją pul nazywamy sumę natężeń w danym punkcie pola pochodzących od kilku źródeł . Jeśli w polu elektrostatycznym umieścimy ładunek próbny i działamy na niego siłą zewnętrzną równoważącą siły pola to wykonujemy na tym ładunku pracę.
Praca w polu elektrostatycznym zależy od położenia początkowego i końcowego ładunku próbnego. Dla ładunków jedno imiennych Ep maleje do zera a „r” do nieskończoności a dla ładunków różnoimiennych Ep rośnie do zera a „r” do nieskończoności Potencjał pola elektrostatycznego jest stosunkiem energii potencjalnej ładunku w tym punkcie pola do tego ładunku. Praca w polu elektrostatycznym polega na przesynięciu ładunku między dwoma punktami o różnym potencjale Wz(A-B)=q*U. Wprowadzenie przewodnika w pole zakłuca je powodująć zwiękrzenie natężenia od strony wprowadzonego przewodnika. Gęstość powierzchniowa ładunku na przewodniku kulistym jest jednakowa i równa stosunkowi dostarczonego ładynku do pola powierzchni Rozkład ładunku na konduktorze jest nierównomierna i zalezy od promienia krzywizny. Kondensator to układ dwóch równoległych płytek między którymi znajdyje się izolator. Pojemność kondensatora zależy od: źródła prądu , powierzchni okładek , odległości między okładkami , rodzaju izolatora.


Polecasz? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (6) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:25)

fajnie napisałes ale to nie dla mnie uczennicy 2 gim. troszke za duzo o tym ale dzieki ze cos napisałes

27.7.2006 (14:21)

troche za mało...i byki ortograficzne utrudniają mi skupienie sie na temacie pracy. Ogolnie dała bym ci 1 ale cos jedak tu jest i daje 2

27.7.2006 (14:17)

z deka mało... ale coś jest