profil

Grupa i jej władza

poleca 85% 207 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ROLA I ZNACZENIE GRUPY
W społeczeństwie kluczową rolę odgrywa grupa. Najczęściej tworzą ją osoby o tych samych lub podobnych poglądach, celu, zainteresowaniach, upodobaniach. U młodzieży grupa łączy nastolatków o zbliżonych upodobaniach muzycznych, hobby. Może ona wywierać ogromną presję psychiczną na jej członkach lub społeczeństwie w jakim się znajduje i działa.
CZŁONKOWIE GRUPY
Osoby należące do grupy są czasami manipulowane poprzez innych jej członków. Jeżeli nie mają własnego mocnego zdania i pozycji mogą być wykorzystywane do „brudnej roboty” i zostać „jeleniami”. Grupa narzuca sposób zachowania, spędzania czasu, swoje słownictwo, nie daje wypowiedzieć się „mniejszości”. Osoby do niej należące zachowują się inaczej gdy są same niż wtedy, kiedy znajdują się z kolegami i koleżankami z „paczki”. - niektóre osoby zachowują się inaczej gdy są w gronie koleżanek czy kolegów, bo starają się popisać i pokazać z jak najlepszej strony. Aby zwrócić uwagę na siebie opowiadają różne dziwne rzeczy, przekrzykują się, śmieją się bardzo głośno, machają kluczami, żują niesubtelnie gumy.- twierdzi jedna z uczennic polkowickiego gimnazjum. – Jeżeli jest to grupa, która posługuje się siłą, to słabszy musi się podporządkować. Gdy przemocy nie ma, to raczej jeden członek na drugiego nie wpływa – uważa uczeń licem z Polkowic.
GRUPA I JEJ WPŁYW NA SPOŁECZEŃSTWO
Grupa może budzić skrajne uczucia w danym społeczeństwie. Jedna zastrasza, zmusza ludzi do robienia czegoś, druga uznawana może być za dziwną, odstępującą od norm i zasad jak np. subkultury, inna natomiast potrafi wzbudzić miłe odczucia, zaufanie, przyjaźń, otwartość. Oczywiście wszystko zależy od osób należących do niej, społeczeństwa w jakim się znajduje i wzajemnych stosunków między nim a grupą. Potrafi ona narzucać własne zdanie i ogółem wpływać na społeczeństwo. – oczywiście, że grupa ma wpływ na ludzi, gdyż wywołuje w owym społeczeństwie jakieś uwagi. Niektóre złe a inne dobre. Silne grupy dowodzą społeczeństwem na swój sposób. – mówi licealista.
Można więc na pewno stwierdzić, że grupa ma władzę nad jej członkami oraz środowiskiem w jakim działa. Wpłynąć na ludzi może dobrze lub źle. Wszystko zależy od tego jaka to grupa, co sobą reprezentuje i jakie są jej cele.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata