profil

Oszczędzanie energii elektrycznej

poleca 85% 2120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aby funkcjonował współczesny świat, by mogły pracować wszystkie maszyny, fabryki i człowiek mógł wygodnie i spokojnie żyć, potrzeba ogromnych ilości energii. Większość tej energii dostarczają surowce energetyczne: ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel.

Wykorzystanie paliw kopalnianych do produkcji energii elektrycznej niesie za sobą wiele zanieczyszczeń i niebezpieczeństw dla człowieka i jego środowiska. Dlatego człowiek powinien wykorzystać w pełni inne, przyjazne dla środowiska naturalnego źródła energii, których nie brakuje na naszej planecie. Są nimi między innymi: słońce, wiatr, woda, a nawet niektóre rośliny.

WODA


Woda posiada olbrzymie zasoby energii. Dziś w elektrowniach wodnych przetwarza się energię mechaniczną wody na energię elektryczną, którą przesyła się poprzez sieć energetyczną. Ponad 6% energii potrzebnej ludzkości jest produkowane w ten sposób. Wodzie nie grozi wyczerpanie się, jak paliwom kopalnym.

WIATR


Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem (głównie na obszarach nadmorskich, gdzie ciągle wieje wiatr) energii wiatru jako źródła energii niezanieczyszczającego środowiska. Współczesne elektrownie wiatrowe służą do produkcji energii elektrycznej. Podstawową rolę w tych elektrowniach pełnią najrozmaitszych kształtów gigantyczne wiatraki z łopatkami o szerokości dochodzącej do 100 m.

SŁOŃCE


Energia słoneczna także może być bezpośrednim źródłem energii dzięki zastosowaniu ogniw solarnych. Padające na nią promienie słoneczne powodują powstanie prądu elektrycznego przesyłanego do obwodów elektrycznych lub akumulatorów.

ENERGIA GEOTERMICZNA


Wnętrze Ziemi jest bardzo gorące. W niektórych miejscach na Ziemi, zwłaszcza w pobliżu uskoków geologicznych wrząca woda lub para wodna wytryskuje na powierzchnię jako gejzery, które przez różnicę temperatur wytwarzają prąd.

Coraz więcej odbiorników energii elektrycznej w naszym otoczeniu przyczynia się do większego jej zużycia. Przy znacznym wykorzystaniu elektrowni konwencjonalnych w Polsce oraz dominujących elektrowni jądrowych w Europie większe zapotrzebowanie na energię elektryczną oznacza większe zanieczyszczenie środowiska. Przedstawione poniżej wskazówki zapewne dla nas - jako jednostek - pozwolą zmniejszyć koszty bezpośrednio związane z użyciem urządzeń elektrycznych:

ARTYKUŁY GOSPODARSTWA DOMOWEGO


Należy jak najkrócej zostawiać drzwi lodówki otwartymi. Na puste półki w lodówce warto nakłaść ugniecione gazety. W szczelinach i komorach między poszczególnymi kawałkami papieru zgromadzi się chłodne powietrze. Dzięki temu, przy otwieraniu lodówki chłodne powietrze w lodówce nie wymiesza się z ciepłym powietrzem z zewnątrz - termostat będzie rzadziej włączał sprężarkę.

KOMPUTER


Unikaj pracy przy monitorze pracującym w trybie z przeplotem, gdyż znacznie szybciej męczy to twój wzrok.

Jeśli nie używasz odbiornika TV przez dłuższy czas (np. gdy śpisz, albo wychodzisz z domu), to nie pozostawiaj go w stanie czuwania. Świecąca dioda wygląda niewinnie, lecz utrzymanie w gotowości całej elektroniki telewizora zużywa nieco prądu.

Wyłączając komputer! Pamiętaj o wyłączeniu głośników komputerowych, monitora i drukarki.

OŚWIETLENIE


Klasyczna żarówka tylko niewielką część dostarczanej energii przetwarza na światło - ponad 90% to ciepło. Żarówki energooszczędne zużywają nawet 5 razy mniej energii elektrycznej w porównaniu z żarówką klasyczną, choć świecą tak samo jasno. Żarówka jest tym wydajniejsza, im większą ma moc, czyli lepiej mieć jedną 120 W, niż dwie 60 W.

OGRZEWANIE


Gumowe lub gąbkowe uszczelki na oknach i drzwiach zewnętrznych wpływają na lepszą izolację termiczną pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Jeśli zamierzasz przewietrzyć pomieszczenie otwierając okno, zakręć odpowiednio wcześniej zawór przy kaloryferze - unikniesz strat energii cieplnej. Lepiej jest wietrzyć przeciągami - w szybkim tempie wymieniając powietrze w pomieszczeniu nie dopuszcza się do wychłodzenia przedmiotów w nim się znajdujących.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (3) Brak komentarzy

notatka;oszczędzanie energi

głupi jesteś

Super praca;);*

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata