profil

Karol Darwin

poleca 84% 2939 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Karol Darwin urodzony w Anglii w 1809 r. stał się jednym z najsłynniejszych przyrodników w dziejach ludzkości.

Darwin stworzył najlepiej udokumentowaną teorię ewolucji. W czasie pięcioletniej podróży dookoła świata zebrał mnóstwo informacji na temat życia roślin i zwierząt z wielu zakątków kuli ziemskiej. Zaobserwował zjawisko, które nazwał walką o życie – każda roślina czy zwierzę musi walczyć o pożywienie, a zarazem bronić się przed zjedzeniem przez innych. Szansę na przetrwanie mają tylko organizmy najlepiej przystosowane do warunków, w których przyszło im żyć.

Darwin doszedł do wniosku, że w tym tkwi wyjaśnienie wielkiej różnorodności gatunków występujących na Ziemi. Na całym świecie istnieje mnogość odmiennych od siebie środowisk, do których organizmy żywe musiały stopniowo się przystosować na wiele różnych sposobów – rozumował angielski uczony.

Po powrocie z podróży do domu, zajął się zbieraniem dalszych dowodów na potwierdzenie swych przypuszczeń i w 1859 r. ogłosił swą teorię w słynnym dziele O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego. Idee Darwina spotkały się początkowo z bardzo niechętnym przyjęciem, stopniowo jednak zyskały akceptacje i do dziś stanowią podstawę współczesnej teorii ewolucjonizmu.

Darwin zmarł w 1882 r. I został pochowany Londynie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (15) Brak komentarzy

swietnie bardzo thx

Wątpię żeby za taki mały opis dostali po 5 (Pewnie referat ma być czyli na jakieś 2 kartki a 4 )

No to bedzię 5-czka :D
Dzięki

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata