profil

Jakie wartości dla ludzi XXI wieku przedstawiają postacie mitologiczne i biblijne?

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jakie wartości dla ludzi XXI wieku przedstawiają postacie mitologiczne i biblijne?
Uważam, że człowiek współczesny, tak jak i starożytny, ceni wartości mitologicznych i biblijnych bohaterów, a czasem nawet próbuje opierać na nich swoje postępowanie.
Mitologia i Biblia przedstawia nam szereg osób o zróżnicowanych cechach. Ja chciałabym przedstawić kilka z nich.
Pierwszym z nich będzie Mołosierny Samarytanin. Ewangelia bardzo obrazowo przedstawia nam postawę Miłosiernego Samarytanina. Krok po kroku ukazuje nam jego reakcje po spotkaniu z pokrzywdzonym człowiekiem. Wędrowiec nie waha się pomóc, opatruje rannego i zawozi go do pobliskiej gospody.
Któż z nasz -ludzi żyjących w XXI wieku- widząc pobitego człowieka podałby mu pomocną dłoń? W tym fragmencie ewangelii według świętego Łukasza, Jezus chce nam uświadomić w jaki sposób powinniśmy się zachowywać. Każdy człowiek powinien z gotowością pochylić się nad cierpieniem drugiego człowieka.
Drugim z nich będzie Syn Marnotrawny. Święty Łukasz opisuje ojca, który miał dwóch synów. Młodszy syn zabrawszy majątek wyjechał i żył rozrzutnie. Gdy wszystko wydał i nie miła za co żyć postanowił wrócić do ojca i poprosić go aby mógł pracować jako jego sługa. Kiedy ojciec ujrzał wracającego syna rzucił mu się na szyje i kazał wyprawić wielką ucztę. Starszy syn powracający z pracy słysząc, ze jego młodszy brat powrócił, a ojciec z tak wielka miłością przyjął go z powrotem oburzył się. Wtedy ojciec wytłumaczył mu, że wszystko co posiada należy do niego, a teraz trzeba się radować z tego że Syn Marnotrawny powrócił.
Młodszy syn złamał przymierze miłości i utracił swą godność, lecz potrafił przyznać się do błędu jaki popełnił. Ludzie żyjący współcześnie powinni brać przykład z niego. Muszą mieć odwagę mówić prawdę. Jako dobry przykład do naśladowania możemy uznać również ojca który wybaczył złe postępowanie synowi.
Kolejną postacią, tym razem mitologiczną będzie Prometeusz. Był on synem Japetosa.
To właśnie On stworzył człowieka z gliny i łez. Ukradł także bogom ogień i nauczył ludzi z niego korzystać Tym występkiem wzbudził gniew bogów. Bogowie zesłali piękną kobietę z puszką. Prometeusz nie nabrał się na podstęp, lecz zrobił to Eipmeteusz. To właśnie On otwarł puszką z której wysypały się nieszczęścia. Prometeusz uczynił wtedy podstęp i przechytrzył Dzeusa. Ten mszcząc się przykuł go do skał Kaukazu, gdzie sęp wyrywał mu codziennie odrastającą wątrobę.
Także w dzisiejszych czasach znajdziemy ludzi, którzy potrafią poświęcić się dla innych i takich, którzy postępując mają na celu dobo całej ludzkości. Ta umiejętność zawsze uważana jest z godną największego szacunku.
Następnym bohaterem mitycznym będzie Odyseusz. Był to król Itaki, syn Laertosa i Antyklei. Był mężem Penelopy, ich synem był Telemach. Odyseusz odniósł szczególe zasługi podczas wojny trojańskiej, gdzie wykazał się duża pomysłowością. Wpadł na pomysł zbudowania dużego drewnianego konia, w którym ukryto wojowników greckich. Tym podstępem Grecy wygrali wojnę. Po zakończeniu wojny przez dziesięć lat wracał do Itaki. W czasie tej podróży napotykał na wiele przeszkód.
Myślę, że Odyseusz jest bardzo dobrym wzorem do naśladowania, ponieważ dzięki swojej pomysłowości przyczynił się do zdobycia Troi. Dzięki swojej inteligencji zdołał wrócić do żony Penelopy i swojego potomka Telemacha. Cecha jaka z pewnością jest godna naśladowania to miłość do rodziny. W czasach współczesnych ludzie powinni się wzajemnie kochać i dbać o siebie.
Postacie mitologiczne i biblijna dają dużo do myślenia, dają wzór do naśladowania. Ludzie którzy postępują podobnie w życiu mogą osiągnąć więcej.

Podoba się? Tak Nie