profil

Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec" opis Akcji pod Arsenałem.

poleca 83% 747 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

23. marca 1943 r. Rudy został aresztowany. Jego przyjaciele od razu postanowili odbić go z rąk okupanta. Jednak, jak przed każdą akcją, musieli opracować szczegółowy plan. Chłopcy otrzymali rozkazy i zaraz zabrali się do pracy. Najpierw ewakuowali magazyny, później organizowali broń, np. napadali na gestapowców odbierając im pistolety. Zajmowali się przygotowaniem butelek z benzyną, granatów, karabinów. Później chłopcy ustalili ustawienie oddziałów i ich poszczególne zadania, wymyślili jakimi znakami będą informować i ostrzegać siebie nawzajem. Wszystko było zapięte na ostatni guzik, jednak padł rozkaz, że akcja ma zostać rozładowana. Do skutku doszła dopiero 2 dni później.
Wszyscy są już rozstawieni, czekają na przejeżdżającą więźniarkę. Łącznik daje znak- widzi szoferkę zbliżającą się do miejsca, gdzie znajdują się chłopcy. Rozlega się dźwięk gwizdka dowódcy, który informuje o rozpoczęciu akcji. Na zakręcie pojawia się auto więzienne. Nagle z bramy pobliskiego domu wychodzi policjant, ale Zośka zachowując przytomność umysłu, strzela w niego. W tej samej chwili szofer więźniarki zauważa niebezpieczeństwo i przyspiesza pojazd. Chłopcy szybko orientują się w sytuacji i rzucają butelkami z benzyną w auto, które w jednej sekundzie staje w płomieniach. W tym momencie szofer ostro hamuje i nagle z samochodu wyskakują gestapowcy. Alek momentalnie zabija jednego z nich. Już po chwili kilku policjantów leży martwych, jednak jeden doskonale broni się. Zośka szybko przypuszcza na niego otwarty atak, policjant nagle daje za wygraną i zostaje postrzelony. Chwilę później Alek otwiera tył więźniarki, ludzie w jednej chwili wysypują się z auta. Przyjaciele natychmiast porywają w ramiona oniemiałego Rudego i wsiadają do swojego samochodu. Pozostali ludzie z oddziałów oddalają się z miejsca zdarzenia. Grupa dowodzona przez Alka ma nagłe starcie z gestapowcami. Podczas strzelaniny bohater zostaje śmiertelnie postrzelony. W tym samym momencie przyjaciele wraz z ciężko pobitym Rudym docierają do bezpiecznego miejsca.
Ogółem akcja pod Arsenałem powiodła się. Jej główny cel- uwolnienie Rudego- został osiągnięty i bezpośrednio podczas akcji nikt nie zginął. Jedynym poważnym niepowodzeniem było śmiertelne ranienie Alka przez jednego z gestapowców. W skutek tego postrzału, bohater umarł. Mimo usilnych starań przyjaciół, Rudy, z wycieńczenia i z powodu licznych, rozległych ran, także oddał życie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury