profil

Wojna depcze Prawa Człowieka

poleca 85% 172 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Każdy człowiek ma prawo do życia. Wojna jest nie tylko ważnym wydarzeniem historycznym, ale również męką i czymś strasznym dla ludzi, którzy ją przeżywają. Ginie tak wielu ludzi, że nawet nie sposób ich zliczyć. Miasta i wsie zostają zniszczone, a rodziny muszą opuszczać swoje domy i rodziny. Pozostaje pytanie: Jak mogło dojść do wojny ? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale według mnie głównym powodem są okrutni ludzie, którzy odgrywają jakąś rolę w swoim kraju i zaczynają uważać, że teren który im podlega jest zbyt mały. Aby mieć większą władzę, próbują podpić nowe tereny. Okupywane kraje jednak nie poddają się tak łatwo i próbują walczyć, a w ten sposób wielu niewinnych ludzi bardzo cierpi i traci wszystko co ma. O tych wszystkich straszliwych ideologiach możemy dowiedzieć się z różnych utworów literackich, filmów, poezji, artykułów itp.

Według mnie, najwięcej utworów poświęconych wojnie i tragedii z jaką się ona wiąże, można znaleźć w literaturze . Jedną z najbardziej znanych powieści tego typu jest książka Aleksandra Kamińskiego pt ,,Kamienie na Szaniec?. Utwór ten opowiada o grupie młodych ludzi, których losy zostały zmienione przez wojnę. Stracili poczucie bezpieczeństwa, jakie dawał im kraj, odebrano im młodość i dzieciństwo. Książka ta to zapiski z życia uczestników i dziejów harcerskiego oporu w Warszawie. Rudy, Alek i Zośka-bohaterowie książki, walczą o wolność w ich kraju i w jego obronie. Można o nich ładnie powiedzieć, jak napisał Aleksander Kamiński: ,,książka ta jest opowieścią o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć?.
Inne opowiadanie o wojnie to ,,Stary Człowiek przy moście? Ernesta Hemingway?a. Utwór ten opowiada o starcze, który w czasie wojny, postanawia zostać ze swoimi zwierzętami, bo tylko one towarzyszyły mu przez jego życie. Starzec nie chciał ich opuszczać, bo wiedział, że zginą bez niego. Choć trwała wojna, mężczyzna nie myślał tylko o sobie, ale również o tych mniejszych istotach. Nie udało mu się jednak nadal nimi opiekować, ponieważ wojna odebrała mu te stworzenia.
O wojnie jako źródle nieszczęść można dowiedzieć się również w filmach, np. ?Akcja pod Arsenałem?, która jest adaptacją, akcji odbicia Rudego w ?Kamieniach na Szaniec?. Jan Bytnar zostaje zabrany przez gestapo. W trakcie przesłuchań nie chce powiedzieć prawdy. Mimo że odbicie udaje się, wkrótce umiera w wyniku wyczerpania. Z każdym dniem życie bohaterów jest coraz gorsze, na wskutek zmagań z wojną giną także inni bohaterowie, a grupa młodych ludzi rozpada się.

Podsumowując wojna jest źródłem nieszczęść i tragedii towarzyszących człowiekowi od zawsze. Choć mówi o niej tak wiele różnych dzieł i ludzi i jest przedstawiana w innym sposób, zmierza do tego samego wniosku, że jest zła. Gdy czytamy różne pamiętniki lub listy, nakłaniają nas one do refleksji nad tym ile bólu musieli przejść Ci, którzy je pisali. Zapewne zadawali sobie pytanie: Dlaczego to właśnie oni muszą to przechodzić? Ale odpowiedzi na to pytanie nie ma, bo każdy z nas mógł mieć to samo.
Tak więc co naprawdę daje człowiekowi siłowe rozwiązanie konfliktu, mordowanie się nawzajem, dążenie do niesprawiedliwej władzy? Przecież z tych wszystkich wojen jeszcze nic dobrego nie wyszło. Mam nadzieję, że w XXI wieku i później, będzie mniej wojen lub ich brak, a dzięki temu życie stanie się radosne, dalekie od bólu i cierpienia.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Formy wypowiedzi