profil

E-banki

poleca 84% 981 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

E-BANKI

1.Działanie e-banku
W banku elektronicznym nie ma hal z kasami, a tym samym kolejek do tych kas. Wszystkie formalności załatwia się nie wychodząc z domu, począwszy od założenia konta do wykorzystywania wszelkich operacji. Korzysta się z komputera i Internetu. Dostęp do takiego banku uzyskuje się poprzez specjalny serwer.
Podobnie jak w banku tradycyjnym można dokonywać różnych płatności, zleceń przelewów, zakładać lokaty terminowe.

2.E-konto
Zakłada się je korzystając z formularza umieszczonego na stronie WWW (niekiedy trzeba przesłać go tradycyjną pocztą).
Wpłaty na takie konto dokonuje się poprzez przelew pieniędzy z innych kont można też dokonać wpłaty w tradycyjnym banku lub na poczcie. Natomiast wypłaca się pieniądze korzystając zazwyczaj z kart bankomatowych.

3.Bezpieczeństwo w e-banku
Wszelkie informacje płynące między klientem a bankiem są szyfrowane. Nie można wykonać żadnej operacji nie pokonując wcześniej nawet do kilku form zabezpieczeń. Podstawową formą zabezpieczenia jest identyfikator i hasło.
Aby zapewnić bezpieczeństwo w e-banku stosuje się min.:
-podpis elektroniczny
-szyfrowanie
-tokeny
-listy haseł jednorazowych
-hasła

4.Tokeny
To urządzenia elektroniczne do szyfrowania. Umieszczony w nim algorytm generuje aktualny kod dostępu umożliwiający dostęp do konta lub wykonanie niektórych operacji.
Rodzaje.
Obecnie występują dwa rodzaje tokenów.:
- Pierwszy rodzaj to tokeny wyposażone w wyświetlacz i pokazują co kilkadziesiąt sekund nowy kod, który trzeba wpisać w odpowiednim polu na stronie internetowej banku. Wpisany kod jest porównywany z kodem wygenerowanym w tym czasie na serwerze w banku. Dopiero po ustaleniu zgodności kodów udostępniane jest konto.
- Drugi rodzaj tokena ma dodatkowo klawiaturę, z której wprowadza się kod. Aby zalogować się do e-banku, w którym korzysta się z tego tokena, najpierw wpisujemy z klawiatury komputera hasło i identyfikator. Następnie włączamy urządzenie i wpisujemy numer PIN. W oknie banku pojawi się losowy ciąg cyfr, który trzeba wpisać do tokena. Z tego ciągu cyfr wewnętrznych algorytm tokena generuje nowy kod, który pokazuje się na wyświetlaczu i trzeba wpisać go wpisać do odpowiedniego pola w oknie logowania. Po weryfikacji zgodności obu kodów konto jest udostępnione.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty