profil

Niebezpieczeństwa dla ciała i organizmu

poleca 85% 352 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Udar słoneczny: poszkodowanego umieścić w zacienionym miejscu, w pozycji półleżącej, głowę schłodzić zimnymi, wilgotnymi kompresami, ciało okryć po szyję kocem.
Omdlenie: ułożyć poszkodowanego na plecach, z głową zwróconą na bok, następnie wykonać pozycję czterokończynową (jedną ręką chwycić kciuki obu rąk, a drugą podłożyć w okolicy stawu skokowego i unieść wszystkie kończyny poszkodowanego do góry), zapewnić mu dostęp świeżego powietrza.
Udar cieplny: przenieść poszkodowanego w miejsce chłodne i przewiewne, sprawdzić czynności życiowe, przytomnego należy ułożyć w pozycji półleżącej (głowa wyżej od serca), nieprzytomnego układa się w pozycji bocznej ustalonej.
Porażenie cieplne: ułożenie poszkodowanego w chłodne miejsce, sprawdzenie czynności życiowych i ułożenie przytomnego w pozycji przeciwwstrząsowej (na wznak, nogi uniesione pod kątem 30o) oraz okrycie kocem.
Oparzenia: oparzoną część ciała należy schłodzić, najlepiej pod bieżącą wodą min. przez 15 minut, przy oparzeniach wodą lub parą wodną powinno się natychmiast zdjąć odzież i ozdoby nie uszkadzając tkanek, następnie owija się powierzchnię ciała gazą lub czystą tkaniną lub owinąć folią kuchenną albo torebką foliową (wyłącznie na czas transportu), część parzona musi być zabezpieczona przed innymi urazami.
Odmrożenia: przy miejscowym oziębieniu i powierzchownym odmrożeniu należy rozluźnić obcisłą odzież, rozsznurować lub zdjąć buty, należy ogrzewać odmrożenia ciepłem własnym poszkodowanego, poszkodowanego trzeba owinąć kocami lub ciepło okryć, przytomnym podaje się gorącą herbatę z cukrem lub sokiem malinowym , na uszkodzone miejsce nałożyć opatrunek osłaniający, odmrożone miejsca ogrzewać przez zanurzenie w wodzie (zaczyna się od 10 st. I w ciągu 30 min. stopniowo podgrzewa się do 40 st.).
Oparzenia kwasami i ługami: rozcieńczyć środki żrące długotrwałym ich zmywaniem za pomocą silnego strumienia wody, ubranie poszkodowanego należy zdjąć i zachować ostrożność, kwasy spłukuje się 2-3% roztworem sody oczyszczonej, roztworem mydła lub wodą wapienną, zasady 3% roztworem kwasu bornego, 1% roztworem kwasu octowego lub sokiem z cytryny, w przypadku oparzenia wapnem niegaszonym należy najpierw mechanicznie oczyścić powierzchnię z wapna, a następnie obficie przemyć wodą.
Oparzenia przełyku i przewodu pokarmowego: podać do wypicia wody, herbaty lub substancji neutralizującej, zwieść do szpitala lub wezwać karetkę
Oparzenia oka: przemycie oka letnią wodą (od kącika przynosowego do zewnątrz), powieki powinny być rozwarte
Zatrucie jadem kiełbasianym: spowodowanie wymiotów oraz podanie do picia wody z węglem leczniczym i roztwór soli gorzkiej na przeczyszczenie.
Zatrucie lekami: spowodowanie wymiotów obfitym pojeniu osoloną wodą oraz podaniu węgla leczniczego w postaci papki, dorośli i dzieci starsze 2-4 łyżki, a dzieci małe 1-2 łyżki stołowe.
Zatrucie alkoholem: wywołanie wymiotów, przy zatruciu alkoholem metylowym należy podać do wypicia 150-200 ml 25% alkoholu etylowego, nieprzytomnych układa się w pozycji bocznej ustalonej, należy wezwać pogotowie.

Zatrucie gazem świetlnym, tlenkiem węgla i spalinami:
wyniesienie poszkodowanego na świeże powietrze, nieprzytomnego lub z zburzoną świadomością układa się w pozycji bocznej ustalonej, w przypadku bezdechu sztuczne oddychanie.
Uduszenie dwutlenkiem węgla: należy dbać o własne bezpieczeństwo, po udanej akcji należy sprawdzić czynności życiowe, postępować odpowiednio do stwierdzonego stanu i wezwać pomoc lekarską.
Zatrucie środkami ochrony roślin: u zatrutych drogą pokarmową i przytomnych należy spowodować wymioty, podać węgiel leczniczy, nie należy podawać mleka, alkoholi i tłuszczów, w zatruciach przez skórę i błony śluzowe należy zdjąć ostrożnie odzież oraz obmyć całe ciało wodą i mydłem, przepłukać oczy i usta 2% letnim roztworem sody oczyszczonej, należy wezwać pogotowie.
Ukąszenie przez żmiję: unieruchomić kończyny i opatrzyć ukąszenia, , założenie opaski uciskowej powyżej ukąszenia, zranioną część ciała utrzymywać poniżej serca.
Pogryzienie przez zwierzę: obfite przemywanie ran przez polewanie ciepłą wodą z mydłem przez 10-15 min., można również przemyć ranę wodą utlenioną, rywanolem lub nadmanganianem potasowym, nie należy przemywać ran kąsanych spirytusem lub jodyną, następnie ranę opatrzyć jałowym opatrunkiem i przewieźć poszkodowanego do szpitala.
Użądlenia przez owady: należy ssać kostki lodu, po wyjęciu żądła pęsetą, zastosować okład z roztworu sody oczyszczonej, ponieważ przyniesie ulgę poszkodowanemu, podobne działanie roztwór amoniaku.
Ciało obce w oku: należy usunąć ciało obce wywijając powiekę.
Ciało obce w nosie: nacisnąć palcami drożny otwór nosowy i kazać poszkodowanemu dmuchać.
Ciało obce w uchu: aby usunąć owada z ucha należy przechylić głowę i przepłukiwać ucho letnią wodą, owad powinien wypłynąć.
Ciało obce w przełyku: sprowokować wymioty, w przypadku niepowodzenia trzeba wezwać pogotowie, nie podaj się nic do picia ani do jedzenia.
Ciało obce w tchawicy: uderzenie płaską dłonią między łopatki, głowa powinna być poniżej klatki piersiowej, małe dziecko można chwycić za biodra, głową w dół i potrząsnąć nim. W wyjątkowo rozpaczliwych sytuacjach, można wykonać tzw. chwyt Heimlicha (staje się za plecami poszkodowanego, pochyla go do przodu i mocno uderza dłonią 5 razy między łopatki), jeżeli nie skutkuje, trzeba go objąć oburącz za brzuch, powyżej pępka i nagłym ruchem przycisnąć do siebie, co może spowodować wypchnięcie ciała obcego, czynności te powtarza się na przemian, można również ułożyć poszkodowanego na plecach z głową skierowaną na bok, ratownik klęka z boku lub okrakiem, układa obie ręce na podbrzuszu i wykonuje uciskanie brzucha kierując ręce ku klatce piersiowej, jeżeli poszkodowany nie zaczął oddychać, rozpoczyna się reanimację i wzywa pogotowie, natomiast, gdy zaczął oddychać układa się go w pozycji bocznej ustalonej.
Ciało obce w skórze: drzazgę usunąć pęsetą, jeżeli jest osadzone zbyt głęboko należy ją zabezpieczyć i pozostawić do usunięcia lekarzowi, po usunięciu przemyć to miejsce czystą wodą i zwykłym mydłem, nacisnąć powierzchnię wokół rany, aby wywołać lekkie krwawienie i założyć opatrunek.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut