profil

Dlaczego warto oszczędzać?

poleca 85% 1051 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

?Bądź oszczędnym, abyś mógł być szczodrym?

Przechodzę ulicą otoczona przez tonę ulotek. Są na ścianach, na ziemi, w powietrzu. Cała masa bezużytecznych karteczek o przeróżnych tematach. Moją uwagę zwróciły te mówiące o funduszach emerytalnych. Cóż, warto byłoby w końcu pomyśleć o oszczędzaniu. Dlaczego? Jest wiele powodów, a w dzisiejszym świecie oszczędzać może każdy: nastolatek, student, rodzic, emeryt. Kiedy oszczędzamy my, dzieci, korzyści płyną nie tylko w naszą stronę, ale też w stronę rodziców, bowiem ?Oszczędność to wielki dochód?.
W Europie otworzyły się dla nas granice. Chętnie wyjeżdżamy poza granice kraju, chociażby dla odpoczynku. Problem stanowią jednak waluty. W naszym kraju nie zostało jeszcze przyjęte euro, dlatego podczas większości wyjazdów potrzebna jest wymiana waluty. Jeżeli jednak posiadamy kartę bankową, jest to zbędne. Jesteśmy też pewni swojego bezpieczeństwa, bo w razie kradzieży, możliwe jest zablokowanie konta. Tym samym bezpieczni o swoje dzieci czują się też rodzice.
Wraz ze wzrostem wieku od młodych ludzi oczekuje się więcej. Rodzice chcą, by dziecko powoli się usamodzielniało. Jest to możliwe dzięki stworzeniu własnego konta. Uczymy się oszczędności i gospodarki własnymi finansami, ?oszczędność, jak rola uprawna, rodzi dostatek?.
Dodatkiem zachęcającym do utworzenia konta może być fakt, że pieniądze na koncie nie tracą swojej wartości, właściciel rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego ma również korzyści z oprocentowania.
Młodzież wymaga od wszystkich zaufania. Konto w banku może być takim krokiem naprzód w budowaniu silniejszej więzi pomiędzy rodzicami i dzieckiem. ?Dzięki wzajemnemu zaufaniu małe może stać się wielkie?. Pozwalając uczniom samym decydować o swoich wydatkach, opiekunowie uczą młodzież świadomego wyboru, odpowiedzialności, a przede wszystkim rozwoju.
Rodzice wreszcie mogą nas wprowadzać powoli w swój, dorosły świat. Nie zawsze będzie możliwość bycia ze swoim dzieckiem, kiedy ma problem. Nastolatki uczą się korzystać samemu z różnych instytucji, samotnej wyprawie do banku czy bankomatu. Dorośli przyzwyczajają nas powoli do bycia dorosłym.
Dlaczego dorośli ludzie oszczędzają? Może dlatego, że ?oszczędnością i pracą ludzie się bogacą?? A może po prostu chcą zapewnić sobie i potomstwu godną przyszłość? Odpowiedzi może być wiele. Każdy chciałby po przejściu na emeryturę nie martwić się już o swój stan konta, Każdy chciałby, żeby jego pieniądze po prostu się rozmnożyły. Po to są fundusze inwestycyjne, giełda. Inwestujemy swoje pieniądze czekając na hossę i martwiąc się bessą. Nasze życie kręci się wokół pieniędzy i musimy umieć to wykorzystać. I pomimo tego, że ?nie jest bogaty ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje?, ludzie chcą mieć jak najwięcej pieniędzy. I właśnie po to warto oszczędzać. Dla spełnienia swoich marzeń.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty