profil

Recenzja filmu "Katyń"

poleca 85% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Film ?Katyń? wyreżyserował Andrzej Wajda. Urodzony 6 marca 1926r. w Suwałkach. Polski reżyser filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Stworzył szereg pamiętnych i ważnych dla polskiej kultury dzieł ? ekranizacji i adaptacji utworów literackich ? filmów odpowiadających na szereg istotnych pytań i problemów współczesności nurtujących polskie społeczeństwo, obrazów niekiedy przewrotnych w swojej nietuzinkowej, oryginalnej interpretacji, demitologicznych tzw. świętości narodowe, a niekiedy wręcz obrazabójczych w swoim wyrazie.

Film ten opowiada przede wszystkim historię kłamstwa katyńskiego. Historię o rodzinach zamordowanych podczas II Wojny Światowej, o kobietach, które czekały na mężów, ojców, synów, braci. Jest wielowątkową opowieścią, mówiącą całą prawdę o Katyniu.

Film ten otwiera scenę z września 1939r. Przeszedł on do historii polskiego kina jeszcze przed swoją premierą. Osiemdziesięcioletni reżyser opowiada o wymordowaniu polskich oficerów, wbrew pozorom bardzo przemyślanym i skutecznym zabiegu sowieckiej armii.
Jednak dopiero Andrzej Mularczyk w opowieści filmowej ?Post mortem? ukazał tragedię kobiet, które straciły w Katyniu bliskich oraz zatajenie przez Sowietów prawdy o zbrodni. Wajda zdecydował się zrealizować swój film na podstawie tego tekstu, jednak wraz z Władysławem Pasikowskim i Przemysławem Nowakowskim znacznie rozbudował powieść Mularczyka, stworzył kolejnych bohaterów. W tym zabiegu wyczuwa się właśnie wspomnianą potrzebę ukazania jak największej liczby
znamiennych zdarzeń, które chociażby pośrednio miały związek z Katyniem i budowały historię tej tragedii.

Obsadę tworzą przede wszystkim popularni aktorzy: Artur Żmijewski, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Paweł Małaszyński i Andrzej Chyra. Duże wrażenie robi muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Wyciszona, przejmująca, idealnie potrafi zaakcentować nastrój niektórych scen.
Świetny montaż i zdjęcia podkreślają przerażający wymiar tej zbrodni. Stare stroje, mundury, samochody - wszystko to świetnie wprowadza nas w klimat tamtych czasów.

Każda scena była przejmująca, wzruszała widza. Jednak ostatnie scena rozstrzelania nakręcona została na najwyższym światowym poziomie, maksymalnie przejmująca i dramatyczna.

Według mnie warto było wybrać się do kina na ?Katyń?, żeby bliżej poznać tę historię, i żeby zobaczyć solidnie zrealizowany film. Bo ?Katyń? wzrusza i dotyka widza. Dzięki Wajdzie dowiadujemy się więcej o prawdzie, która przez lata była ukrywana i o której wielu nadal nie pamięta. Możemy powiedzieć, że reżyser tego filmu uczy nas historii.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty