profil

Pieśń Jana Kochanowskiego zawiera wartości ważne, również dla współczesnego człowieka.

drukuj
poleca 85% 113 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W pieśni Jana Kochanowskiego pod tytułem ?Serce roście? mamy do czynienia z wartościami nieprzemijającymi. Autor w bardzo prosty i oczywisty sposób, przekazuje nam, jak ważne dla człowieka są cechy ukryte w podtekście. Cechy te to : uczciwość, godność i czystość sumienia. Obraz nadchodzącej wiosny, utożsamia się z radością życia ,którą dostrzega każdy człowiek posiadający wyżej wymienione wartości, natomiast osoby o nieczystym sumieniu nie zaznają radości nie tylko z powodu nadchodzącej wiosny ale również zabawiając się innymi sposobami.
Postaram się udowodnić, że uczciwość , godność i czystość sumienia, mają szerokie zastosowanie również w dzisiejszych czasach.
Pierwszą cechą, którą chcę poruszyć jest uczciwość. Zarówno w dawnych czasach jak i teraz człowieka uczciwego postrzegamy jako kogoś prawego, mówiącego prawdę, dotrzymującego słowa. Możemy odnieść to choćby do ostatnich wyborów. Wszyscy kandydaci na posłów i senatorów obiecywali nam w jakiś sposób poprawić nasz byt. Jeżeli miałaby to być prawda w nie najdalszej przyszłości będzie nam się żyło lepiej. Zakładając oczywiście, że politycy są uczciwi.
Kolejną sprawą którą chcę poruszyć jest godność człowieka.
Godność to poczucie własnej wartości. Musimy ją pielęgnować ponieważ ?Godność i życie są dane tylko na początku. O ich trwanie każdy musi walczyć i narażać się bezustannie.? ? Autorem tego cytatu jest Kazimierz Brandys - pisarz . Mówi się, że najgorszą krzywdą którą można wyrządzić człowiekowi to odebrać mu jego godność. W dzisiejszych czasach wielu Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu godnego życia. Niejednokrotnie na czas wyjazdu, podzielone zostają rodziny. Tęsknota i szarość życia powodują, że bardzo łatwo zatracić swoją godność. Musimy więc przeciwstawiać się przeciwnościom losu i nie pozwolić aby stoczyć się na dno.
Czystość sumienia to wartość, która po części łączy cechy wcześniej wymienione, ponieważ człowiek uczciwy i godnie żyjący zapewne zawsze będzie sumiennym. Jeżeli analizując swoje życie nie znajdziemy czegoś co obciąża nasze sumienie na pewno możemy uważać siebie za uczciwych i godnych.
Myślę, że argumenty przytoczone przeze mnie w pełni oddają myśl wyrażoną w tezie.


Polecasz? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Formy wypowiedzi