profil

Dolina Rospudy

poleca 85% 564 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Żyjemy w XXI wieku. Czy dla nas ważne jest dobro przyrody? Bitwa o Dolinę Rospudy po raz pierwszy od wielu lat tak mocno rozbudziła świadomość ekologiczną Polaków. Zainteresowanie to próbują jednak wykorzystać niszowe organizacje lewicowe.
W wypadku Rospudy większość działaczy organizacji ekologicznych prezentuje się jako eksperci, a de facto nie mają oni żadnych kompetencji, by wypowiadać się w sprawach budowy dróg. Czy ekolodzy są prawdziwi? Godzinne siedzenie na drzewie kosztuje 50 zł...
Pierwsi atakują polscy naukowcy, którzy krytykują decyzję o niszczenie siedlisk ptaków w dolinie Rospudy. Decyzja Głównego Konserwatora Przyrody, zezwalająca na wypłaszanie ptaków i niszczenie ich siedlisk w dolinie Rospudy w sezonie lęgowym, może stwarzać bardzo duże zagrożenie dla rzadkich gatunków ptaków w krytycznym dla nich sezonie - powiedział PAP prof. Marek Konarzewski, ornitolog z Uniwersytetu w Białymstoku. Torfowiska doliny Rospudy należą do tych obszarów Puszczy Augustowskiej, które stanowią ostatnią ostoję rzadkich gatunków ptaków objętych ochroną ścisłą. Warto podkreślić, że wiele z tych gatunków, a zwłaszcza ptaki drapieżne, są niezwykle wrażliwe na ingerencję człowieka. A teraz właśnie, wraz z nastaniem wiosny, zaczyna się krytyczny dla nich okres lęgowy. Ptaki drapieżne wymagają do gniazdowania wysokopiennego drzewostanu. A takich wiekowych drzewostanów w Puszczy Augustowskiej jest już bardzo niewiele. Utrzymały się one głównie wzdłuż cieków wodnych, takich właśnie jak Rospuda, głównie dlatego, że w tej lokalizacji bardzo trudno je eksploatować. Chcemy chyba usłyszeć jeszcze śpiew ptaków? Czyż nie...?
Jak reagują na tą sprawę państwa członkowskiego Unii Europejskiej... Polska okazuje pogardę dla unijnego porządku prawnego, obstając przy realizacji obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy - pisze w czwartek belgijski dziennik "Le Soir". Zdaniem dziennika, taka postawa to konsekwencja polityki rządu PiS wobec Brukseli. Stwierdźmy więc, ta sprawa potwierdza, że Polska braci Kaczyńskich wyróżnia się swoim nieprzejednaniem w Unii Europejskiej. W ten sposób z całą brutalnością okazuje teraz swoją pogardę dla unijnego porządku prawnego! Czyżby tą sprawę można rozwiązać dzięki referendum. Jak ogłosił premier Polski – Jarosław Kaczyński: „Ten spór można rozstrzygnąć w ramach prawa, poprzez zapytanie się o zdanie mieszkańców województwa podlaskiego”. Głupota i tyle...
Czym dla nas jest Dolina Rospudy? Wiemy, że obwodnica jest Augustowowi bardzo potrzebna. Wiemy jednak także, że Rospuda to wyjątkowe miejsce nie tylko dla Polski, ale i Europy. Jeśli spojrzy się na Ziemię, to widać, że natura jest w odwrocie. Naturalne środowisko, cała przyroda, ustępuje przed spustoszeniami czynionymi przez człowieka. Kto odważy się stawić czoło polityce braci Kaczyńskich? W lesie w dolinie obozują działacze i sympatycy Greenpeace, zapowiadając, że nie dopuszczą do wycinki drzew w ramach przygotowań do inwestycji Przecież siedzenie na drzewach i głupie wypowiedzi do telewizji w niczym nie pomogą. Trzeba działać... Unijny komisarz odpowiadający za ochronę środowiska Stawros Dimas po spotkaniu z ministrem środowiska Janem Szyszką w sprawie budowy obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy potwierdził kontynuowanie procedury karnej przeciwko Polsce i zamiar skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Tymczasem budowa obwodnicy według projektu drogowców, zakładającego poprowadzenie estakady przez Dolinę Rospudy, już się rozpoczęła. Od zeszłego tygodnia geodeci wytyczają pas drogowy. Przeciwko takiemu przebiegowi trasy protestują ekolodzy.
Opóźnienie we wdrażaniu Natury 2000, z którym wbrew zapewnieniom ministra środowiska mamy do czynienia, oznacza - poza nałożeniem na Polskę kar finansowych przez Komisję Europejską - ogromne utrudnienie dla polskich inwestorów. To właśnie brak wyznaczonej sieci Natura 2000 stanowi przeszkodę do rozwoju - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska w komunikacie przesłanym PAP 28 lutego.
"Inwestorzy muszą wiedzieć, gdzie wolno im inwestować i czego muszą przestrzegać jeżeli już zainwestowali na cennym przyrodniczo terenie. Obecnie kiedy składają wnioski na dofinansowanie z Unii Europejskiej nie mogą otrzymać żadnych funduszy, jeśli dotyczy to potencjalnego obszaru Natura 2000, który znalazł się na tzw. Shadow List. Dlatego to ciągłe opóźnianie stanowi przeszkodę w dokonaniu ‘skoku w rozwoju’, o którym mówi premier Jarosław Kaczyński. Nie wyznaczając obszarów sieci Natura 2000, rząd nadal blokuje inwestycje" – informuje WWF. Zdaniem WWF, istnieje wyjście z tej sytuacji. Wymaga ono zmiany postawy zarówno Ministerstwa Środowiska, jak i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ale kto pierwszy poda rękę?
Co wiemy... Jeśli Polska nie zmieni planów budowy drogi, która ma biec przez Dolinę Rospudy to otrzyma karę od Komisji Europejskiej. Pociągnie to Polskę to dalszej odpowiedzialności – konfliktów między sąsiadami, państwami członkowskimi. Czy już jest za późno- Za późno to będzie, jak się wytnie 20 tys. drzew. Niezbędne jest znalezienie alternatywnej trasy, która pogodzi strony sporu o obwodnicę Augustowa. Dzielenie w tej kwestii społeczeństwa i podsycanie sporu jest działaniem szkodliwym dla Polski

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty