profil

Odkrycia geograficzne

poleca 85% 196 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Krzysztof Kolumb Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba

1453 ? Turcy Osmańscy zdobyli Konstantynopol ? położyli kres istnieniu cesarstwa bizantyjskiego.

1492 - 1493 ? Sfinansowanie wyprawy przez królewską parę Hiszpanii. Trzy statki wypłynęły daleko na zachód w poszukiwaniu nowego lądu. Krzysztof Kolumb ? kapitan i organizator wyprawy. 12 października 1492 Kolumb dotarł do małej wsypy. Po raz pierwszy spotkał się z krajowcami, którym dał nazwę: Indianie. Kolumb był przekonany, że znajduje się we wschodniej części Indii.
W roku 1493 Admirał powrócił do Hiszpanii jako triumfator. Poza tą wyprawą były jeszcze 3 inne.
Krzysztof Kolumb zmarł w osamotnieniu nie wiedząc , że odkrył nowy ląd.
Nawa nowego kontynentu nosi nazwę ?Ameryka?, która pochodzi od imienia włoskiego podróżnika Amerigo Vesoucci, który opisał ten ląd.

Odkrycie Ameryki w roku 1492 uważa się najczęściej za moment przełomowy: koniec średniowiecza i początek epoki nowożytnej, która trwa do dziś.

Średniowieczni mieszkańcy Europy sprowadzali z Dalekiego Wschodu wonności i korzenie:
Pieprz, goździki czy cynamon. Przyprawy te były bardzo drogie.

Karawela ? statek zbudowany w XV w. który był przystosowany do trudnych warunków na morzu. Dzięki niemu dalekie wyprawy oceaniczne stały się możliwe.

1497 ? 1499 - z Portugalii wyruszyła ekspedycja mająca odkryć drogę morską do Indii. Wiodła ona wokół Afryki. Na czele wyprawy stał Vasco da Gama (szlachcic). Dowodził on flotą czterech znakomicie wyposażonych statków. Po 11 miesiącach żeglugi odkrywca dotarł do Kalikatu ? największego zachodniopomorskiego portu przeładowującego, opanowanego dotąd przez kupców arabskich. Kupcy mieli złe nastawienie dla nich. Da Gama czym prędzej załadował okręty i wyruszył do ojczyzny.

1519 ? 1522 ? Ferdynand Magellan, skrzywdzony w ojczyźnie, zaproponował królowi Hiszpanii wyprawę śladem Kolumba ? tyle że dotarłby do ?prawdziwych? Indii (zwanych później ?Wschodnimi?), a nie ?Indii Zachodnich?, jak nazwano Amerykę.
W 1519 roku pięć hiszpańskich okrętów pokonało Atlantyk i skierowało się na południe. Magellan znalazł najeżoną podwodnymi skałami cieśninę, dziś noszącą jego imię. Kiedy ją przepłyną, ujrzał wody nieznanego oceanu. Nazwał go Spokojnym, ponieważ przez 100 dni żeglugi nie napotkał go żaden sztorm. Magellan dotarł do Wysp Mariańskich, a potem na Filipiny. Postanowił krajowców nawrócić na chrześcijaństwo, zginął śmiercią tragiczną. Po trzech latach od wypłynięcia, powrócił tylko jeden statek ? ?Victoria?. Z 234 ludzi ocalało 18. Po wyprawie Magellana ostatecznie udowodniono, że Ziemia jest kulą.

Kolonie ? obszary znajdujące się pod panowaniem zamorskiego państwa.
W Indiach Zachodnich odkrywcy napotkali plemiona ludożerców, jak i wysoko rozwinięte cywilizacje Azteków i Inków.

Handel trójkątny ? z Europy do Afryki wywożono alkohol i tanie wyroby rzemieślnicze, którymi płacono miejscowym kacykom (wodzom plemion) za schwytanych ludzi. Przewożono ich w strasznych warunkach do Ameryki i tam sprzedawano na targach niewolników.

Z Ameryki do Europy zabierano: srebro, cukier i wełnę.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata