profil

Kryzys i upadek republiki

poleca 84% 1653 głosów

Juliusz Cezar

Przyczyny kryzysu i upadku


Próba reform państwa przez Tyberiusza i Gajusza Grakchów

Brak stałej armii

Powstania niewolników-liczba niewolników w Rzymie rosła systematycznie w wyniku wojen zdobywczych. Spowodowało to radykalne pogorszenie ich pozycji w świadomości ludzi wolnych i w obyczajach prawnych. Państwo wyrzekło się interweniowania w stosunki między panem a niewolnikiem. Ci pracujący na roli nie mieli żadnych szans na wyzwolenie. Dlatego, więc tłumaczy to, dlaczego doszło do wybuchu buntu. Władze zajęte innymi konfliktami miały problem z tłumieniem wojen niewolniczych, a szczególnie z tą największą dowodzoną przez Spartakusa w 73-71 p.n.e.)

Wojna ze sprzymierzeńcami - mieszkańcy Italii, świadomi tego, że nie mają szans na zaspokojenie swego postulatu, jakimi było otrzymanie rzymskiego obywatelstwa, wypowiedzieli republice groźną wojnę, dzięki której Ci, którzy złożyli broń i pozostali wierni otrzymali obywatelstwo.

Republika upadła, ponieważ, kryzys miał charakter polityczny, wodzowie walczyli o władzę w imperium rzymskim np. *49 r. p.n.e. Cezar przekracza Rubikon - wypowiada słowa "Kości zostały rzucone" *48 r. p.n.e. Cezar pokonuje Pompejusza pod Warsami *45 r. p.n.e. Cezar zakańcza wojnę i przejmuje władzę w Rzymie *44 r. p.n.e. zamordowanie Cezara przed wejściem do senatu i upadek republiki, przejęcie władzy przez Oktawiana Augusta po samobójstwie Marka Antoniusza.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:
Komentarze (2) Brak komentarzy

no dzięki też się mi przydało

Przydało sie dzieki

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata