profil

Notatki - postacie od powstania kościuszkowskiego do powstania styczniowego

poleca 85% 757 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
powstanie listopadowe Wiosna Ludów Tadeusz Kościuszko Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte Kongres Wiedeński

POSTACIE:
Powstanie styczniowe:
Michał Gorczakow ? generał rosyjskiej armii carskiej, car nominował go na generał-gubernatora (namiestnika) warszawskiego, lubił Polskę, stworzył Delegację Miejską i zgodził się na uroczysty pogrzeb 5 zabitych w demonstracji w 1861r.
Andrzej Zamoyski - działacz polityczny i gospodarczy w Królestwie Polskim, jeden z czołowych przedstawicieli pracy organicznej, inicjator i prezes Towarzystwa Rolniczego ? namiastki polskiego sejmu i wstępu do większych przeobrażeń.
Edward Jurgens ? polski działacz narodowowyzwoleńczy w zaborze rosyjskim, przedstawiciel grupy Millenerów (burżuazja warszawska), pozytywista, zwolennik pracy, twierdził, że naród powinien się bogacić, bo tym sposobem wywalczą sobie prawa, był zwolennikiem przystąpienia do powstania.
Aleksander II ? car Rosji, zdawał sobie sprawę z konieczności reform, zgodził się na otwarcie Szkoły Głównej oraz Akademii Medyko ? Chirurgicznej, w 1856 chciał dopełnić w Warszawie koronacji, Polska była ?za?, a on odpowiedział ?żadnych marzeń panowie, żadnych marzeń?.
Ludwik Mierosławski ? przed powstaniem styczniowym przebywał w Paryżu, przemówienia paryskie, wzywał młodzież do powstania, by zaczęła, a on przyjedzie i ogłosi się dyktatorem, stał na czele Komitetu Poznańskiego podczas Wiosny ludów w Polsce, podzielił armię na 4 obozy, bitwy pod Mierosławem i Sokołowem, dyktator w powstaniu krakowskim.
Jarosław Dąbrowski ?Łokietek? - polski działacz niepodległościowy, oficer rosyjski, Dąbrowski, jako działacz stronnictwa Czerwonych rozbudował je organizacyjnie, jego planem było rozpocząć powstanie od cytadeli, został aresztowany i uciekł w przebraniu żony.
Aleksander Wielopolski - uczestnik kongresu Słowiańskiego w Pradze, naczelnik rządu cywilnego Królestwa Polskiego, z jego inicjatywy car wydał 4 ukazy, by odciągnąć narów od Czerwonych.
Zygmunt Padlewski ? po Dąbrowskim stanął na czele Czerwonych, musiał odzyskać to, co stracili, nawiązał kontakty z rewolucjonistami, zaczął kontaktować się z organizacją ?Ziemia Wola?, zawarł porozumienie, że jak zacznie się powstanie to będzie tak działał, by wojska rosyjskie nie przybyły do Polski, w gazecie ?Kołohol? wydał artykuł dla Ukraińców, Litwinów i Rusinów, że jeżeli go poprą to stworzy im nowe państwo na podstawie federacji z Polską.

Wiosna Ludów:
Filip Ludwik Orleański ? król mieszczański we Francji, zniechęcił do siebie mieszczan, bo zaczął powoływać arystokrację, miał złą opinię, zabronił bankietu z 22 II 1848r., podczas rozruchów ucieka z Francji.
Francois Guizot ? przedstawiciel burżuazji, wystąpiono do niego z prośbą, by rozszerzył prawo wyborcze na burżuazję, odparł, że kto chce prawo to ma się bogacić.
Wiktor Hugo ? przedstawiciel opozycji królewskiej, która chciała prawa wyborcze wymusić na królu.
Ludwik Napoleon Bonaparte ? wybrany na prezydenta XII 1848r. jednak szybko zniechęca do siebie burżuazję, XII 1851 konflikt z parlamentem, gdy chciał by zmieniono konstytucję, by mógł jeszcze raz zostać prezydentem, rozwiązuje parlament, XII 1852 ogłasza się cesarzem i tworzy cesarstwo plebiscytowe.
Fryderyk Wilhelm IV ? król Prus, zapowiedział reformy, odrzucił koronę carską z rąk parlamentu, bo ?nie weźmie korony z błota?, był inicjatorem uchwalenia konstytucji Królestwa Pruskiego.
Alfred Windischgrtz ? stłumił Wiosnę Ludów w Czechach (ostrzelał ich ogniem armat).
Ludwik Kossuth ? opowiadał się za niepodległością Węgier, Kossutha wybrano przywódcą Węgier z pełnomocnictwami władzy absolutnej. Początkowo węgierska armia rewolucyjna, którą ochotniczo wspierali polscy emigranci, pokonała wojska austriackie pod wodzą księcia Alfreda von Windischgrtz.
Józef Bem ? dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, naczelny wódz powstania węgierskiego, W powstaniu węgierskim dowodził w Siedmiogrodzie, później uciekł do Turcji, przeszedł na islam i wstąpił do armii sułtana.
Iwan Paskiewicz ? dowódca Rosji, stłumił powstanie listopadowe, tłumił powstanie na Węgrzech, znany z brutalnych represji.

Powstanie krakowskie:
Bronisław Dąbrowski ? wódz powstania, uciekł za granicę.
Jan Tyssowski ? członek Komitetu, sam ogłosił się dyktatorem 22 II 1846, złożył broń za granicą z Prusami.
Ludwik Gorzkowski ? członek Komitetu.
Aleksander Grzegorzewski ? członek Komitetu.
Edward Dębowski ? przyjechał do Krakowa i został sekretarzem, zginął w procesji religijnej na Pogórze.
Jakub Szela ? gospodarz we wsi Smarżowa, stał na czele chłopów w rabacji galicyjskiej, kiedyś procesował się ze szlachcicem, chciał stworzyć oddziały chłopskie.
Breinl ? starosta austriacki, złożył deklarację 10 dukatów za głowę szlachcica.
Klemens Meternich ? kanclerz, chłop polski, okazał się być wierny Austrii (siłą zmuszali chłopów do odrabiania pańszczyzny).

Wielka Emigracja:
Joachim Lelewel ? Był prezesem założonego w trakcie powstania listopadowego Towarzystwa Patriotycznego, prawdopodobnie autorem hasła Za wolność naszą i waszą.
Tadeusz Krępowiecki ? Był wiceprezesem Towarzystwa Patriotycznego, przeciwnikem dyktatury gen. Chłopickiego. Współzałożyciel Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, z którego wkrótce wystąpił ze względu na swoje radykalne poglądy. Obarczał szlachtę winą za upadek powstania i wyzysk chłopów. Był czołowym ideologiem i jednym z twórców Gromad Ludu Polskiego.
Wiktor Heltman ? Walczył w powstaniu listopadowym. Był jednym z inicjatorów powstania i przywódców Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, lider Związku Wolnych Polaków w 1819r.
Adam Czartoryski ? Został przyjacielem i doradcą cara Aleksandra I, W czasie kongresu wiedeńskiego jako doradca Aleksandra I współdziałał w utworzeniu konstytucyjnego Królestwa Polskiego, Stanął na czele stronnictwa konserwatywnego Htel Lambert. Popierał antyrosyjską politykę państw europejskich a także ruchy rewolucyjne i narodowe, upatrując w nich możliwość odbudowy Polski.
Henryk Worcell ? przywódca Gromad Ludu Polskiego w 1835r.

Powstanie listopadowe:
Józef Chłopicki ? generał Polski, dyktator powstania listopadowego, został ciężko ranny podczas bitwy pod Olszynką grochowską 25 II 1831r., nie wierzył w powodzenie powstania.
Konstanty Pawłowicz ? uciekł z warszawskiego belwederu w przebraniu kobiecym, bo był głównym celem ataku spiskowców, traktował armię jak zabawkę, poniżał oficerów przed żołnierzami, był sadystą.
Iwan Dybicz ? głównodowodzący wojsk rosyjskich, obiecał Mikołajowi stłumić powstanie jednym uderzeniem, walki jednak ciągnęły się 7 miesięcy, stoczył bitwy pod Grochowem (25 II 1831)i Ostrołęką (26 V), ale wkrótce po ostatniej zmarł na cholerę.
Michał Radziwił ? naczelny wódz w powstaniu listopadowym, zastąpił Chłopickiego, gdy pozbawiono go władzy.

Konstytucja królestwa Polskiego:
Józef Zajączek ? polski i francuski generał, pierwszy namiestnik Królestwa Polskiego.
Wincenty i Bonawentura Niemojowscy ? ziemianie kaliscy, sprzeciwili się wprowadzenia rosyjskiego kodeksu karnego, dostali areszt domowy.
Walerian Łukasiński - polski działacz niepodległościowy, twórca Towarzystwa Patriotycznego, chciał odbudować państwo za pomocą walki, został aresztowany i zdegradowany, złamano mu nad głową szablę, siedział 46 lat w więzieniu.
Seweryn Krzyżanowski - przywódca Towarzystwa Patriotycznego, nawiązał kontakty ze Związkiem Południowym.
Piotr Wysocki - działacz niepodległościowy, przywódca sprzysiężenia podchorążych, które doprowadziło do wybuchu powstania listopadowego.

Kongres Wiedeński:
Generał Wellington ? walczył z Napoleonem pod Waterloo (18 VI 1815r.)

Legiony Polskie we Włoszech:
Józef Wybicki ? emigrant po powstaniu kościuszkowskim, chce stworzyć armie przy boku Napoleona.
Jan Dąbrowski ? przywódca Legionów Polskich,
Karol Kniaziewicz ? założył legion Naddunajski, nie zgodził się na pokój w Lunerville, nie przyjął propozycji cara na dowodzenie wojskami polskimi u boku Rosji.
Feliks Łubieński ? minister sprawiedliwości, wydał dekret w sprawie chłopów, zezwalał opuścić wieś, gdy nie ma się żadnych zaległości.
Jan Kozietulski ? dowódca szwoleżerów w wąwozie Samosierra (1808).
Józef Poniatowski ? książę, polski generał, 19 IV 1909 Bitwa pod Raszynem, decyduje się nie bronić stolicy, zginął w rzece Elstera.
Kutuzow ? generał wojsk carskich, chciał wciągnąć Napoleona w głąb Rosji (wojna z Rosją 22 VI 1812) i oderwać go od księstwa, stosował taktykę spalonej ziemi, następnie spalił całą Moskwę.
Napoleon Bonaparte ? cesarz Francji, podczas pokoju w Lunerville nie wspomniał o Polsce jak obiecywał, wysłał Polaków na Haiti, 7 VII 1807 decyduje się na powstanie Księstwa Warszawskiego na ziemiach zabory pruskiego, 22 VII nadał mu konstytucję, prowadził bitwę z Rosją, wygrał bitwę pod Borowiną (5-7 IX 1812), wzięty do niewoli na wyspie Elba, następnie ucieka i 1 III 1815 pojawia się na wybrzeżu Francuskim, 18 VI 1815 bitwa pod Waterloo, przegrywa i zostaje wysłany na wyspę św. Heleny.

Powstanie kościuszkowskie:
Tadeusz Kościuszko ? generał polski, walczył o niepodległość, 24 III 1794 insurekcja kościuszkowska, 22 IV uniwersał połaniecki, 6 VI przegrana bitwa pod Szczekocinami, 10 X bitwa pod Maciejowicami przegrana, Kościuszko dostaje się do niewoli.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut