profil

Jesteśmy spadkobiercami świata antycznego i mamy obowiązek go znać. Czy Twoim zdaniem poznanie kultury starożytnej jest potrzebne współczesnemu człowiekowi?

poleca 85% 138 głosów

Treść Obrazy
Wideo
Komentarze

Moim zdaniem poznanie ówczesnej kultury jak najbardziej potrzebne jest każdemu człowiekowi, ponieważ gdyby nie starożytność, współczesności tym bardziej by nie było. Świadczą o tym poniższe argumenty.

Dzisiejszy świat, a właściwie jego ewolucję trudno wyobrazić sobie pomijając kulturę starożytnego świata. Dokonania naszych przodków głównie naukowe bądź mające wkład w kulturę i sztukę, dały początek tego co mamy dzisiaj. Pierwszym wzorem naśladowczym będzie teatr grecki. Dzisiejszy teatr zapoczątkowali właśnie grecy. Twórcy teatru tacy jak Sofokles i jego słynna "Antygona" znani nam są ze szkoły, w której mieliśmy okazję czytać tę lekturę. A ludzie tacy jak Sofokles nadali kształt i wygląd teatrowi greckiemu, który zachował się do dnia dzisiejszego.

Kolejnym przykładem świetności antyku są mity. Postacie mitologiczne były pierwowzorami późniejszych bohaterów. Mity przedstawiają prawdę o człowieku. Postać Narcyza jest doskonałym tego przykładem. Sięgano do Odysa będącego symbolem wędrówki i dążenia do celu. Gdyby nie Homer czy Neron czy w dzisiejszych czasach wiedzielibyśmy czym są wiersze?

Trzecim argumentem jest to, że gdyby nie Pitagoras i Tales mogłoby nie być wielu wynalazków. Matematyka, która jest potrzebna w bardzo wielu dziedzinach w jakimś stopniu wpłynęła na powstawanie coraz to nowszych rzeczy. Gdyby nie jej rozwój nie posiadalibyśmy wiedzy jaką mamy. Matematyka również wspomaga logiczne myślenie, co było też działką filozofów.

Możnaby wymieniać tak bardzo długo to co zawdzięczamy właśnie dorobkowi starożytności. Trzeba jeszcze wspomnieć o Sienkiewiczowskim "Quo Vadis", w którym opisane są prześladowania chrześcijan, którzy do ostatnich chwil wierzyli w Boga i w niego nie wątpili. Mimo wszystko ta religia przetrwała do dziś.

Myślimy, że w obecnych czasach jesteśmy świadkami wielkich rzeczy. Jest to nieprawda. My obserwujemy tylko kontynuację czegoś, co rozpoczęto setki lat temu. Uważam, że warto znać starożytność, bo to właśnie niej wszystko zawdzięczamy, więc dziwnym byłoby gdybyśmy poznać jej nie chcieli.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Formy wypowiedzi