profil

Interpretacja "Wieży" G. Herlinga-Grudzińskiego.

poleca 85% 157 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Gustaw Herlig- Grudziński we fragmencie opowiadania pt. ?Wieza? przedstawia problem związany z cierpieniem i samotnością głównego bohatera. Główną role w życiu Trędowatego jest wiara w Boga, która sprawia ze odnajduje on sens w zyciu i pozwala utrzymać równowagę psychiczna.
Utwór ten skłania do odnalezienia sensu życia i celu wraz z wiara w Boga. Narratorem jest osoba, która można utożsamić z autorem. Tytuł opowiadania jest symbolem chrześcijaństwa, znaczenie tego słowa oznacza niebo, do którego poprzez cierpienie bohater ma się wznieść. Nastoletni bohater chory na trąd zostaje umieszczony w wieży. Po kilku latach spedzonych z siostra przybłąkał się kundel, ktory mu pozostal po śmierci siostry. Jednak ludzie z wioski ukamienowali zwierzę w obawie przed zarazą: ?Tlum zebrany na ulicy(?) i zatłukł go tuz za brama kamieniami?. Nie mogąc wytrzymać cierpienia, Trędowaty postanowił podpalić wieżę: ?Pęczniała w nim z kazda chwila niepohamowana wściekłość. Pragnienie samozniszczenia opętało wszystkie jego mysli? Postanowił odwiedzić pokój siostry, znajdujący się najniżej w wiezy, gdzie jego uwagę zwróciła Biblia, leżąca na stoliku. Gdy sięgnął po Księgę wypadł z niej list, pisany ręką siostry. List ten niósł słowa pociechy i mądrości na temat Boga.: ?Będę błagała Boga, by dał Ci odwagę znoszenia z rezygnacją życia aż do chwili, gdy spodoba Mu się połączyć nas na nowo w lepszym świecie?. Po przeczytaniu listu nabral sil, po czym noc spędził przy czytaniu Księgi Hioba. Trędowaty resztę dni spędził w samotności, lecz jego przyjacielem był Bóg.
Sadzę, iż fragment ten ma na celu zmuszenie czytelnika do refleksji nad wlasnym zyciem. Problem cierpienia jest niezbadany i towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Wiara w Boga nie przynosi wolności od cierpienia, ale daje spokój w cierpieniu, tak jak jest to ukazane w opowiadaniu. Utwór pt. ?Wieża? Gustawa Herlinga- Grudzińskiego ukazuje nam wzorzec godny naśladowania, udowadnia, że pomimo cierpienia można godnie przejść przez życie z wiarą i nadzieją.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury