profil

Nie mów tego, co należy przemilczeć... Nie przemilczaj tego co należy powiedzieć... - Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem??

poleca 85% 277 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Moim zdaniemstwierdzenie "nie mów tego co należy przemilczeć, nie przemilczaj tego co należy powiedzieć" zawarte w temacie naszej rozprawki jest słuszne.
Myślę tak, ponieważ słowa są jak kamienie: rzuconych raz nie da się cofnąć, a ranią, czasem nawet bardziej niż czyny. Kiedy w złości wypowiemy zbyt wiele bolesnych zdań dręczy nas poczucie winy i chcemy je odwołać, "odszczekać", unieważnić lecz nie możemy tego zrobić, a osoba, która je od nas usłyszała czuje się zraniona... Często pamięta je nawet przez całe życie. Cisza bardzo pomaga nam w skupieniu się w sobie, co ułatwia nam przemyslenie i rozwiązywanie spraw oraz problemów ważnych dla nas i dla naszych bliskich...
Milczenie pomaga ukryć złe emocje, silne przeżycia, przez które ktos może cierpieć... Często zdarza się tak, że ktoś nam bliski potrzebuje powiernika, któremu może się wyżalić lub pochwalić. Dobrze jest wtedy umieć słuchać i nie wypowiadać zbędnych komentarzy.
Myślę, że umiejętność "ugryzienia się w język" jest w dzisiejszych czasach i w naszym życiu bardzo przydatna, ponieważ słowa bardzo ranią... Prócz naszego stwierdzenia zawartego w temacie naszej rozprawki mówi o tym przysłowie "Mowa jest srebrem, a milczenie złotem". Zgadza się ze mną również Adam Mickiewicz notując w swoich "zdaniach i uwagach" sentencję:
"Milczenie
Mędrzec zwyczajnych ludzi z rozmowy ocenia,
A nadzwyczajnych mężów poznaje z milczenia"

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy