profil

Świat dorosłych, a świat młodzieży. Kryzys zaufania, czy różnice w ocenie rzeczywistości?

poleca 84% 2871 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Koleżanki i koledzy!

Chciałabym dziś zwrócić się do was, zarówno młodych jak i starszych. Życie każdego człowieka i jego poglądy zmieniają się w raz z upływem czasu. Odkrywamy, poznajemy i oceniamy, aby wreszcie nasza osobowość ukształtowała sie w pewien sposób. To jak myślimy sprawia kim jesteśmy, jednak sposób naszego myślenia zależy przede wszystkim od środowiska w jakim przebywamy i od naszych przeżyć. Wszędzie gdzie spotykają się młodzi i starsi dochodzi zatem prędzej czy później do konfliktów spowodowanych różnica zdań. Nie pozwólmy więc, aby te różnice stały się powodem sporów między nami! Rodzice kochający swoje dzieci będą musieli kiedyś pogodzić sie z faktem iż ich pociechy dorastają i będąc samodzielne mają własne poglądy. Czy konflikt między pokoleniowy jest więc nieunikniony? Każde pokolenie ludzi chce coś zmienić w otaczającym je świecie. Wyraża to przede wszystkim w buncie, przeciwko temu czego nie akceptuje. Bywa, iż bunt ten skierowany jest w złą stronę. Rolą rodziców jest, aby pokierować młodego człowieka tak, żeby jego potencjał został wykorzystany. Kiedy jednak młody człowiek nie zostaje właściwie ukierunkowany- skutki bywają katastrofalne.

W utworze "Tango" Sławomira Mrożka mamy do czynienia z doskonałym przykładem sporu po między młodym i ambitnym Arturem a jego ojcem i matką. Artur który całe życie wychowywał się w domu odartego z wszelkich norm i reguł, desperacko pragnie zmienić rzeczywistość w której żyje po przez wprowadzenie porządku w świat chaosu. Jego bunt jest buntem przeciwko życiu pozbawionego norm i reguł. Bohater jednak będąc osamotniony w swoim działaniu nie może nic zmienić, kończy więc tragicznie zabity przez człowieka wyzbytego wszelkich zasad moralnych.

Moi drodzy słuchacze znana jest wam pewnie piosenka, którą śpiewał zespół kombi pod tytułem "pokolenie", brzmi ona tak:
"Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień"

Słowa te idealnie pokazują nam, iż każda generacja ma swój własny charakter, swoje własne idee, swoje własne spojrzenie na otaczający go świat, myśli swoimi realiami. Każdy z nas chce coś zmienić nie tylko w sobie, czy dla siebie, ale również chce ingerować w sprawy społeczne, zmieniać świat, ponieważ nikt z nas nie wie kiedy odejdzie z tego świata, wie jednak, że po nim zostaną tylko wspomnienia, a na jego miejsce przyjdzie następne pokolenie, które tak jak on będą podporządkowywać sobie świat.

Juliusz Słowacki powiedział kiedyś: ?Ale miejcie nadzieję, bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych?

Wywnioskować z tego można, iż niezależnie od tego, którym jesteś pokoleniem musisz mieć nadzieje i przekazywać ją swoim następcom, ponieważ bez nadziei ludzkość pogrąży się w mroku, straci sens istnienia,a przede wszystkim wiarę w lepsze jutro, dlatego nie możemy się załamywać! I nie ma tu różnicy, czy jesteś młody i niedoświadczonym człowiekiem, czy człowiekiem dojrzałym który przeżył swoje lata.

W obecnych czasach często spotykamy się ze zjawiskiem, gdzie młodzież gubi się w tej naszej codzienności błądzi gdzieś bez celu, przez co dochodzi do konfliktów typu rodzic-dziecko. Rodzice to osoby doświadczone, które wiele już przeżyły i mają pojęcie o życiu, a my nowicjusze nic o nim jeszcze nie wiemy, a próbujemy udowodnić już swoje racje i poglądy, dlatego tak bardzo różnimy się od nich. Inaczej postrzegamy niektóre rzeczy, inaczej patrzymy na otaczające nas sprawy, może nawet czasem zbyt pochopnie podejmujemy ważne decyzje (gdzie nasi rodzice zastanawiali by się o wiele dłużej)

Przyjaciele, doskonale rozumiem wasze rozterki i problemy,ale pomyślcie, czy wasi kochani rodziciele nie maja czasami racji? Nie radzą wam dobrze z całego serca? Może i kłócicie się częściej lub rzadziej, ale to wynika z właśnie tych różnic w ocenie rzeczywistości o których mówiłam wcześniej. Dlatego spróbujmy zrozumieć ich, bo być może w przyszłości gdy sami będziemy rodzicami nasze dzieci będą się zachowywać tak jak my teraz, a my będziemy mieli takie samo zdanie jak nasi rodzice.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi