profil

Jasnota purpurowa

poleca 85% 1683 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

RODZINA: WARGOWE

OPIS ROŚLINY
Chwast roczny, ozimy lub jary, o wysokości 5-30cm. Łodyga czworoboczna, na krawędziach owłosiona, rozgałęziona u podstawy. Liście szerokojajowate, u podstawy sercowate, krótko, miękko owłosione na górnej stronie, na dolnej nagie. Cale liście regularnie, skośno karbowane. Kwiaty skupione w nibyokółkach na szczycie łodygi, różowopurpurowe. Dolna warga z dwoma ząbkami, górna warga owłosiona. Wewnątrz rurki korony znajduje się pierścień włosków. Korona dłuższa od kielicha. Ząbki kielicha po przekwitnięciu odstające. Owoce - rozłupki, długości ok. 2,0mm, odwrotnie jajowate, na szczycie szeroko, skośnie ucięte, u nasady silnie zwężone, ostro 3-kanciaste. Powierzchnia niełupek jasno lub żółtawoszara z charakterystycznymi drobnymi plamami barwy białej (czasami plamy nieliczne). Kwitnie od kwietnia do października.

WYSTĘPOWANIE
Występuje na glebach zarówno lżejszych jak i gliniastych, zasobnych w próch¬nicę i składniki pokarmowe. Zachwaszcza rośliny pól uprawnych, ogrody i nieużytki.

SIEWKA
Łodyżka podliścieniowa do 8-15mm dl ugości, u podstawy zielonawa, przy liścieniach brunatnoczerwona. Liścienie szerokoowalne, na szczycie z płytkim wycięciem. Pierwsze liście naprzeciwlegle, owalnosercowate, karbowane, obust¬ronnie miękko owłosione. Ogonki liściowe wydłużone, rynienkowate, owłosio¬ne. Dalsze liście podobne.

BABKA LANCETOWATA

RODZINA: BABKOWATE

OPIS ROŚLINY
Roślina wieloletnia o krótkim i grubym wrzecionowatym korzeniu głównym i miotełkowatych korzeniach przybyszowych. Liście w różyczce, lancetowate, zaostrzone, w nasadzie przechodzące w owłosiony ogonek. Szypułki kwiatos¬tanowe osiągają wysokość od 10-60cm. Kwiatostan stanowi kulisty kłos, gęsty, jajowaty lub jajowatopodługowaty. Korony kwiatów są suchobłoniaste, barwy brunatnej lub jasnobrunatnej. Pręciki 3-5 razy dłuższe od korony o białych nitkach i zielonożółtych pylnikach. Owocem jest 2-nasienna torebka, długości 3-4mm. Nasiona owalne lub jajowatoeliptyczne, żółtawobrunatne lub brunat¬ne, z jednej strony zaokrąglone, z drugiej czółenkowate o szeroko zawiniętych krawędziach, długości 2.3-2,8mm, szerokości 1,0-1,4mm. Rozmnaża się oprócz nasion również wegetatywnie poprzez kłącza i odcinki korzeni. Kwitnie od maja do września.

WYSTĘPOWANIE
Pospolita roślina występująca na łąkach, pastwiskach, nieużytkach. Na grun¬tach ornych zachwaszcza wieloletnie gatunki (koniczyna, lucerna), rzadziej inne uprawy. Występuje zarówno na glebach lżejszych jak i cięższych.

SIEWKA
Łodyżka podliścieniowa czerwonawo nabiegła, w górnej części nieco zgrubiała. Liścienie równowąskie, nitkowate, długości 50-75mm, szerokości 1mm. W dolnej części zwężone i zrośnięte w rurkowatą, błoniastą pochwę. Pierwsze liście skrętoległe, równowąskie, z zaostrzonym szczytem, w nasadzie zwężone w szeroki, długi ogonek pokryty cienkimi włoskami; liść wraz z ogonkiem do 50-100mm długości, szerokości 5-6mm.

BABKA ZWYCZAJNA

RODZINA: BABKOWATE

OPIS ROŚLINY
Roślina wieloletnia dochodząca do 10-40cm wysokości (wraz z łodygami kwiatostanowymi), z krótkim pionowym kłączem, silnie rozgałęzionymi bocz¬nymi korzeniami przybyszowymi. Charakterystyczne szerokojajowate lub elip¬tyczne liście, tępe lub zaostrzone, o 3-9 nerwach, delikatnie ząbkowane, skupione w różyczkę. Blaszka liściowa naga lub delikatnie owłosiona. Kwiatos¬tanem babki lancetowatej jest wydłużony obły kłos, zwężający się ku szczytowi. Działki kielicha szerokoeliptyczne, dłuższe od przysadek kwiatowych, błoniasto obrzeżone. Korona kwiatów zielonobrunatna lub żółtawobiała, do 2,0mm długości. Pylniki jasno lub ciemnofioletowe, z czasem brudnożółte. Owocem jest torebka zawierająca od 4-16 nasion. Nasiona różnego kształtu (owalne, podługowate, klinowate), z reguły skośnie ścięte, długości 1,0-1,7mm, szerokości 0,6-0,9mm. Powierzchnia nasion pomarszczona, barwy ciemno¬oliwkowej lub brunatnej. Kwitnie od czerwca do września.

WYSTĘPOWANIE
Rośnie na różnych glebach, szczególnie wilgotnych i żyznych. Występuje na pastwiskach, w sadach i na nieużytkach oraz w wieloletnich uprawach polowych (koniczyna, lucerna).
SIEWKA
Łodyżka podliścieniowa krótka, długości 1-3mm. Liścienie podługowate, długości 5-8 mm, na szczycie tępe; ogonki zrośnięte u nasady w błonkowatą pochwę. Pierwszy liść wąski, podługowaty, w miarę rozwoju staje się szerszy, owalny, lekko jajowaty, z dłuższym ogonkiem i 3 nerwami. Dalsze liście podobne z nielicznymi prostymi włoskami.

PRZYTULIA CZEPNA

RODZINA: MARZANOWATE

OPIS ROŚLINY
Roślina roczna, ozima lub jara, osiągająca 30-100 (150) cm wysokości. Łodyga
4-kanciasta, sztywno owłosiona, w węzłach zgrubiała. Liście charakterystycznie ułożone po 6-8 w okółkach, klinowatolancetowate. Kwiatostany baldachoksz¬tałtne, 2-3 kwiatowe, znacznie dłuższe od liści. Korony kwiatów białe lub zielonobiałe, o średnicy ok. 2,0mm. Materiałem rozmnożeniowym są kuliste rozłupki o średnicy 2,0-3,5mm, pokryte gęstymi, haczykowatymi szczecinkami osadzonymi na stożkowatych brodawkach, barwy szarozielonawej do szarob¬runatnej. Kwitnie od maja do października.

WYSTĘPOWANIE
Pospolity chwast, zwłaszcza na wilgotnych, gliniastych glebach. Występuje w zbożach, okopowych a także na nieużytkach, w lasach, ogrodach.

SIEWKA
Łodyżka podliścieniowa walcowata, wydłużona, długości 20mm, w górnej części niekiedy z czerwonofioletowym zabarwieniem. Liścienie jajowatoeliptycz¬ne, na szczycie lekko wycięte, nagie, długości 12-18mm. Pierwsze liście w okółku, owalne lub odwrotnie jajowate, zaostrzone na szczycie, długości 6-8mm, prawie siedzące. Liście oraz międzywęźla pokryte zadzierżystymi, haczykowatymi szczecinkami. Dalsze liście podobne, skupione również w okół¬kach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut