profil

Charakterystyka Marcina Borowicza.

poleca 85% 329 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czołowym bohaterem powieści ?Syzyfowe prace? jest postać Marcina Borowicza. Na początku książki poznajemy go jako ośmioletniego, tęgiego, czarnookiego malca. Chłopiec jest bardzo przywiązany do swoich rodziców, szczególnie do matki. Naukę rozpoczyna u pana Wiechowskiego w Owczarach. Następnie zostaje uczniem klerykowskiego gimnazjum.

Bohater ten jest postacią bardzo dynamiczną. Możemy obserwować, w jaki sposób chłopak dorasta i dojrzewa emocjonalnie. Widzimy, jak pod wpływem różnych doświadczeń życiowych kształtuje się charakter, osobowość i umysł.
Na początku poznajemy go jako wesołego, przywiązanego do matki malca. W Owczarach chłopak zaczyna powoli się usamodzielniać. Gdy rozpoczyna swą naukę w gimnazjum, potrafi już sam o siebie zadbać. Po śmierci matki odczuwa ogromną pustkę i samotność. Strata tak bliskiej mu osoby osoby jest dla niego pierwszym bolesnym doświadczeniem. Z biegiem czasu chłopak poznaje nowych kolegów, dzięki którym uczy się oszustw i kombinowania. Staje się coraz bardziej pewny siebie.
Kolejnym etapem rozwoju osobowości Marcina, jest całkowite podporządkowanie się panującej wtedy rusyfikacji. Jest wówczas naiwny, łatwowierny, pochlebia mu to, że jest wyróżniany przez nauczycieli. Wkońcu na jego życiowej drodze pojawił się ktoś, kto diametralnie zmienił poglądy bohatera. Tą osobą jest oczywiście Bernard Zygier. Po wysłuchaniu recytacji Zygiera, Marcin Borowicz zaczyna czuś się prawidzym Polakiem. Wstydził się, że tak łatwo uległ manipulacjom rusyfikatorów. Pragnie teraz poznawać wszystko to, co polskie. Nie bał się już w tym momencie przeciwstawiać zabiegom wynaradawiania. Wraz z Zygierem, który od tej pory stał się jego wzorem uczestniczył w spotkaniach młodzieży, gdzie wspólnie czytali zakazaną literaturę. Postawę patriotyczną potwierdzał wiele razy. Potrafił narażać życie, aby bronić polskości. Mimo wszystko był chłopcem bardzo uczuciowym, o czym może świadczyć miłość do Biruty.
Kiedy chłopak kończy gimnazjum, jest już dojrzały moralnie i politycznie. Jest prawdziwym patriotą. Potrafi dostrzec całe zło panujące wówczas w jego kraju.

Moim zdaniem Marcin jest typem bohatera, którego słabość wewnętrzna doprowadziła do zatracenia swych wartości patriotycznych. Jednak nawet w okresie, kiedy zafascynowany jest rosyjską kulturą i odwraca się od swego kraju, potrafi zdobyć się na szlachetny gest. Pomaga Andrzejowi Radkowi, kiedy temu grozi wydalenie ze szkoły. Marcin potrafi też przyznać się do popełnionych błędów. Z uległego, niezdolnego do żadnego oporu chłopca przeradza się w gorliwego patriotę.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty