profil

Przeczytać książkę czy obejrzeć film?

poleca 81% 799 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Przeczytać książkę czy obejrzeć film? Na to dla niektórych łatwe dla innych trudne pytanie będę starał się odpowiedzieć w tejże pracy. W dzisiejszych czasach nie trudno jest kupić kasetę VHS czy tez płytę DVD, na której nagrane są sfilmowane lektury szkolne. Coraz więcej osób stara się nie wysilać głowy w tego typu sprawach. Dawniej grzechem było nieprzeczytanie lektury przez ucznia. Było to jego świętym obowiązkiem. Po co czytać po nocach długie i trudne do odbioru książki, podczas gdy można w ok. 2 godziny obejrzeć film, którego treść będzie dla odbiorcy zrozumiała w całości. Coraz mniej ludzi czyta książki, lektury, oraz zagadnienia potrzebne do nauki na lekcje w szkole. W dzisiejszych czasach nie trudno jest zobaczyć opustoszałe biblioteki zakładane w dawnych latach przez wielkich uczonych. Zresztą uczniowie w szkole nie chętnie sięgają po lektury.
Po pierwsze korzystniejsze będzie przeczytanie lektury, ponieważ czytając ją możemy dokładnie prześledzić losy bohaterów i ich dzieje, oraz zrozumieć niektóre trudniejsze sformułowania. Często w wersji filmowej nie znajdziemy wszystkich szczegółów zawartych w pozycji książkowej. Może nam to znacznie utrudnić późniejsze omawianie książki w szkole na lekcjach.
W moim głębokim przekonaniu dzięki czytaniu książek doskonalimy ortografię i możemy śmiało napisać każde najtrudniejsze dyktando w szkole. Czytając je poznajemy tyle nowych słów i zagadnień, odkrywamy rzeczy, których często sami nie umiemy a powinniśmy. Przewijając się przez taką bazę ortograficzną jak już wcześniej wspomniałem, ortografię będziemy mieć w małym paluszku.
W kolejnym aspekcie odniosę się do tego, iż książka rozwija naszą wyobraźnię. Czytając ją przenosimy się jakby do innego świata i żyjemy w zupełnie innej galaktyce. To bardzo korzystny argument przemawiający za czytaniem książek. Nasza wyobraźnia w dużej mierze nie zawsze jest taka, jaka powinna być. Mianowicie wszelkiego rodzaju gry komputerowe o tematyce zabijania, programy telewizyjne, w których dominuje przemoc i agresja, filmy scenie-fiction i inne horrory i thlirery, oraz muzyka hevi- metalowa, która dominuje ostatnio wśród młodzieży. Te możliwości prowadzą do pogorszenia naszej psychiki a co za tym idzie do całkowitego oddziaływania na naszą wyobraźnię oczywiście w złym stopniu. Wtedy zainteresowani przenoszą się jak w przypadku książek w inny świat, lecz nie jest to dobry świat, ale jest to wirtualny świat, z którego trudno jest się później ?wydostać?.
Następnie chciałbym odnieść się do zagadnienia, iż czytanie książek wzbogaca nasze słownictwo. Dzięki systematycznemu czytaniu literatury poznajemy i doskonalimy poprzez nowe wyrazy nie tylko jak wyżej wspomniałem ortografię, ale i urozmaicamy i w dużym stopniu rozwijamy nasze słownictwo, które w pełni oddaje naszą kulturę i zachowanie. Poprzez słowa wyraża się właśnie kultura osobista i to w dużym stopniu, gdy jest ona bogata umacnia naszą pozycję w szkole poza nią, oraz wśród znajomych.
Jestem pewien, że poprzez czytanie literatury doskonalimy technikę czytania i poznajemy zasady poprawnej polszczyzny i interpunkcji. To dzięki pozycjom literackim czytelnictwo wielu z nas jest płynne, dokładne i stosowne. Coraz więcej uczniów bierze udział w różnego rodzaju konkursach czytelniczych i recytatorskich. Jest to zasługa tego, iż wcześniej przeczytali wiele książek i to nie tylko tych, których przeczytanie zadane było w szkole, lecz również te z domowej biblioteki.
Czytanie lektur ma też swoje wady. Obejrzenie filmu zajmie nam znacznie mniej czasu nie tak jak w przypadku książek, które możemy czytać tygodniami. W ciągu dwóch godzin możemy obejrzeć całą lekturę nie wysilając się zbytnio, leżąc na kanapie i jedząc popcorn i chipsy. To relaksujące podejście jest o tyle zaletą, dlatego że zajmie znacznie mniej czasu, który w dzisiejszych czasach dla wielu ludzi jest niezbędny. Możemy też poprzez film podziwiać piękne widoki i krajobrazy, oraz zobaczyć sylwetki naszych ulubionych bohaterów. Jest to ogromną zaletą, ponieważ możemy zobaczyć to, czego nie widać w książkach.
Kończąc uważam, iż wszystkie wyżej przytoczone argumenty dobitnie potwierdzają postawioną tezę i świadczą o tym, że bardziej warto przeczytać książkę niż obejrzeć ją sfilmowaną. Namawiam wszystkich uczniów na jak najczęstszy kontakt z książką. Dodatkowym bodźcem uskrzydlającym nas w tym przekonaniu powinny być dzieła wielu polskich poetów. Takie piękne dzieła jak np. ?Krzyżacy?, ?Potop?, ?Ogniem i mieczem?, powinny mobilizować nas i przybliżać do czytania literatury. Może w przyszłości to nam przyjdzie zostać tak sławnymi pisarzami i poetami, jakimi było wielu Polaków z Adamem Mickiewiczem, Henrykiem Sienkiewiczem i Janem Kochanowskim. To tylko nie wielu wybitnych literatów a w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci ma natchnienie do pisania wierszy i książek. Niech to będzie dla was dobry sygnał, abyście i wy poszli w ich kierunku.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty