profil

Najistotniejsze osiągnięcia XX wieku

poleca 85% 364 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Według mnie najistotniejszym osiągnięciem XX wieku jest elektronika i komputery.
ELEKTRONIKA JEST JEDNĄ Z NAJMŁODSZYCH NAUK, GDYŻ LICZY NIECAŁE STO LAT, ALE URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE STAŁY SIĘ JUŻ NIEODZOWNĄ CZĘŚCIĄ NASZEGO ŻYCIA, ZAANGAŻOWANĄ WE WSZYSTKO, OD BEZPIECZEŃSTWA SAMOLOTÓW PO SYSTEMY HI-FI.
Elektryczność stanowi nie tylko źródło energii; może być używana do przesyłania sygnałów, a to stanowi podstawę elektroniki. Elektronika dotyczy włączania i wyłączania maleńkich obwodów elektronicznych w celu przesłania informacji lub kontrolowania wykonania zadania.
W każdym urządzeniu elektronicznym, od telewizorów po systemy kontroli ruchu lotniczego, znajdują się małe obwody włączające się nieustannie i wyłączające, które ?mówią? urządzeniu, co robić. Na przykład komputerze kombinacje obwodów reprezentują miliony cyfr i innych danych opracowanych przez komputer.
Układy elektroniczne korzystają z różnych urządzeń do włączania
i wyłączania elektryczności, to m.in. oporniki i kondensatory. Ale najważniejszymi urządzeniami włączającymi są tranzystory.
Tranzystory są zbudowane z wykorzystaniem półprzewodników, takich jak german i krzem, których zdolność do przewodzenia elektryczności wzrasta wraz z temperaturą. Tranzystory kontrolują prąd na kilka sposobów, np. amplifikują go (wzmacniają), włączają lub wyłączają.
Większość tranzystorów to pewnego rodzaju triody. Triody i diody wynaleziono pierwotnie w celu wzmacniania sygnałów radiowych. Diody to lampy elektronowe z dwoma elektrodami, które pozwalają płynąć prądowi tylko w jedną stronę. To oznacza, że można je wykorzystywać do prostowania prądu zmiennego przemienionego przez sygnał radiowy w prosty prąd stały.
Trioda ma trzecią elektrodę, której używa się do włączania większego prądu, tzn. znacznego wzmacniania słabego sygnału. To oznacza, że obwody o bardzo niskiej mocy mogą być stosowane do włączania i wyłączania różnych urządzeń, od ekranu telewizyjnego do silników elektrycznych o dużej mocy.
KOŚCI I OBWODY. Większość tranzystorów jest obecnie włączanych w układy scalone. Oznacza to, że wszystkie obwody są umieszczone w pojedynczej, małej taśmie lub kości krzemu. Odkąd wynaleziono je w 1971 roku mikrokości stawały się coraz mniejsze i zawierały coraz bardziej skomplikowane obwody. Kości mogą przybierać różne formy: od prostych obwodów sterujących zegarem do złożonych mikroprocesorów dla komputerów zawierających milion lub ponad milion tranzystorów.


PAMIĘĆ KOMPUTEROWA
Ponieważ obwody elektroniczne mogą być tylko włączone lub wyłączone, komputery posługują się systemem binarnym opracowywania danych.
To system, który zamienia wszystkie cyfry i litery na 1 i 0, przy czym każda jest reprezentowana w komputerze przez jednostkę binarną, czyli bit. Bity są zgrupowane w bajty, kilobajty i megabajty. Część pamięci zwana ROM (pamięcią stałą) jest wbudowana w komputer przez producenta. RAM (pamięć o dostępie swobodnym) przyjmuje nowe dane i instrukcję w miarę potrzeby. Dane (programy, informacje) mogą być zmagazynowane na dyskach magnetycznych lub optycznych. Najczęściej stosuje się tak zwane twarde dyski (wbudowane w komputer) o znacznej pojemności oraz dyskietki, tak zwane pamięci zewnętrzne, które mieszczą mniej danych, ale można je wyjmować z komputera i przenosić.

KOMPUTER W PRACY
Dopiero niedawno komputery stały się powszechne w pracy i w domu, stały się nieodzowną częścią codziennego życia.
Istnieje niewiele dziedzin przemysłu, nauki i szkolnictwa, które z nich nie korzystają.
Komputery pomagają nam prowadzić interesy bardziej ekonomiczne i bezpieczne. Wykonują założone obliczenia w ułamku sekundy.
W samolotach, samochodach i statkach korzysta się z komputerów w celu monitorowania np. pozycji geograficznej, zużycia paliwa i temperatury silnika.
Wiele dziedzin posługuje się komputerami, np. stosuje się je przy wydawaniu książek. Komputery wykorzystywane są na każdym etapie przygotowywania książki

FRAKTALE
Starając się ulepszyć funkcjonowanie komputerów, ludzie dowiedzieli się wiele cyfrach i systemach. Jednym ze zdumiewających odkryć było to, że komputery mogą tworzyć piękne wzory na podstawie prostych, powtarzających się wzorów matematycznych. Te wzory zwane fraktalami naśladują cudownie nieregularne kształty, jakie widujemy w przyrodzie, takie jak drzewa, czy linia brzegowa. Ponieważ te wzory były tworzone losowo, niektórzy uważają, że nie docenialiśmy roli przypadku w formowaniu naturalnych kształtów.

ROBOTY
Systemy elektroniczne urzeczywistniły ideę robotów. Wiele fabryk dysponuje teraz robotami, które malują i spawają. Większość z nich to proste urządzenia wykonujące nudne lub niebezpieczne zadanie rzetelnie i bezpiecznie. Kilka wyrafinowanych wersji ma ?zmysły?, np. kamery, które kierują nimi przy wykonywaniu zadań. Ale idea myślących robotów jest jeszcze odległą. Badania nad sztuczną inteligencją doprowadziły do powstania tak zwanych specjalistycznych programów. Są to programy komputerowe pomagające rozwiązywać takie problemy, jak diagnozowanie choroby, która inaczej wymagałaby specjalisty. Ale są one dalekie od zdolności myślenia.

SYSTEMY INTERAKCYJNE
Najwcześniejsze komputery niewiele tylko przewyższały kalkulatory; na wejściu umieszczano w nich cyfry i cyfry pojawiały się na wyjściu. Jednak komputery i pokrewne urządzenia stają się coraz bardziej interakcyjne. Oznacza to, że osoba korzystająca z nich może nieustannie przekazywać komputerowi nowe instrukcje. Na przykład interakcyjne systemy wideo mogą magazynować ogromne ilości informacji na kasetach wideo. Ktoś decyduje, jaką obrać drogę do tego źródła informacji. Systemy interakcyjne obejmują książki z dźwiękiem i animacją, w które można się zagłębić w dowolnym miejscu. Układy symulujące rzeczywistość składają się z wrażliwych na dotyk rękawic, które przekazują ruchy komputerowi i tworzących specjalne iluzje wzrokowe oraz słuchowe.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy