profil

Projekt ,,ciepłego” domu

poleca 85% 120 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W każdym domu w zimie nie powinno być zimno, a w lecie gorąco. Współczesne technologie budownictwa pozwalają stosować bardzo wiele sposobów by zapobiec wymianie ciepła z otoczeniem. Ciepło z domu ucieka różnymi drogami – przez podłogę na gruncie, przez okna i ściany zewnętrzne, przez dach, a także wraz z ogrzanym powietrzem uchodzącym kominem (piony wentylacyjne). Bardzo ważne jest, aby wszystkie przegrody w budynku były właściwie ocieplone i spełniały wymagania techniczne dotyczące izolacyjności cieplnej. Najwięcej ciepła przenika przez ściany zewnętrzne budynku (ponad 30%), dlatego dużą wagę przywiązuje się do właściwego ich ocieplenia. Nowoczesne technologie, chociaż droższe od dotychczas stosowanych tradycyjnych pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu, które dotychczas pochłaniało do 80% kosztów eksploatacji budynków.
Aby zaprojektować ciepły dom należy pamiętać nie tylko o ocieplaniu ścian, ale również o zabezpieczeniu przed przenikaniem wilgoci. Projektując ,,ciepły” dom należy zacząć już od fundamentów, które muszą być odizolowane od zewnętrznej strony od ziemi. Najlepiej odizolować specjalną do tego stosowaną papą przyklejoną na lepiku asfaltowym. Stanowi to izolację poziomą przed przenikaniem wilgoci z ziemi. Następnie fundament również należy odizolować od wznoszonych murów domu papą izolacyjną na lepiku - stanowi to izolację pionową zapobiegającą przenikaniu wilgoci na ściany od fundamentów.
Ściany zewnętrzne najlepiej wykonać z cegły typu ,,Max” i od zewnątrz przykleić styropian grubości 10cm. Na płyty styropianu należy położyć na kleju specjalną siatkę zbrojąca i nałożyć tynk cienkowarstwowy, który będzie elewacja domu. Siatka zabezpiecza tynk przed pękaniem.
Dolną kondygnację należy dobrze odizolować od ziemi. W tym celu na wysypaną warstwę gruzu należy położyć chudy beton. Następnie położyć specjalną folię izolacyjną i na nią warstwę ocieplenia ze styropianu, a na to wylać wylewkę na której można już ułożyć podłogę. Górny strop również należy zabezpieczyć przed uciekaniem ciepła przez sufit na zewnątrz (na strych). W tym celu na stropie należy ułożyć płyty ze styropianu na nich specjalną folię paraizolacyjną i to zalać wylewką z betonu, ażeby podłoże strychu utwardzić . Folie paraizolacyjną stosuje się w celu umożliwienia wydostania się wilgoci na zewnątrz pochodzącej z wnętrza mieszkania, a nie dopuszczenia wilgoci z zewnątrz.
Dach najlepiej wykonać z blachy i powinien być wykonany bardzo dokładnie.
Okna powinny być wyposażone w szyby zespolone o najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Okna takie należy bardzo starannie zamontować i uszczelnić dokładnie specjalną pianką izolacyjna pomiędzy oknem a ścianą. Drzwi wejściowe również najlepiej zamontować ocieplane.
Przy mocno uszczelnionym domu przed uciekaniem ciepła nie wolno zapomnieć o wentylacji. W tym celu można zastosować wentylację wymuszoną poprzez doprowadzenie podgrzanego świerzego powietrza.
Do ogrzania takiego domu najlepiej zastosować centralne ogrzewanie w którym kocioł CO jest sterowany czujnikami mierzącymi temperaturę wewnątrz mieszkania jak i na zewnątrz. Pozwali to dodatkowo zaoszczędzić na energii potrzebnej do ogrzania.
Tak ocieplony dom powinien być zawsze ciepły i energooszczędny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy