profil

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że pieniądze szczęścia nie dają? Uzasadnij swój pogląd odwołując się do dwóch przykładów z literatury i filmu.

poleca 85% 2170 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ludzie żyjący w obecnych czasach zatracają poczucie wartości. Nieraz praca i gotówka stają się ważniejsze od rodziny, bliskich czy przyjaciół. Staje się tak, dlatego że każdy człowiek, już nawet młodzież, dąży do tego by mieć własne fundusze. Wielu ludzi twierdzi, że posada (w pracy) jest najważniejsza, ponieważ przynosi dochody, czyli gotówkę, z którą można zrobić wszystko.
Jednak ja się z tym twierdzeniem nie zgadzam i zamierzam skupić
się na udowodnieniu słuszności tezy, iż pieniądze szczęścia nie dają.
Na samym początku rozważań powinniśmy się skupić na tym, że mimo silnej waluty, za pieniądze nie można kupić wszystkiego.
Są jednak ludzie, którzy uważają, że niema takiej rzeczy, która nie miałaby swojej ceny. W dzisiejszych czasach jest bardzo różnie, ponieważ niekiedy pieniądze są w stanie załatwić wiele spraw.
Mimo wszystko, pomyślmy nad uczuciami. Czy uczucia można kupić
za pieniądze? Ja stanowczo uważam, że NIE! Kiedy mamy bardzo dużo pieniędzy i zakochamy się bez wzajemności, to co wtedy? Mówi się, że „serce nie sługa”, serca za pieniądze się nie kupi. Za gotówkę nie można nawet kupić przyjaźni, co dopiero miłości.
Tak samo jak wszelakiego rodzaju uczuć, nie kupimy także młodości. Chodź mielibyśmy całą fortunę świata, to młodości nie da się kupić, za żadną walutę. Kiedy się już zestarzejemy to nie ma odwrotu, nie ma żadnego „eliksiru młodości”. Znajdą się ludzie, którzy będą mówić, że można stosować różnego rodzaju kosmetyki, ale to nieprawda! Niema żadnego leku, ani kremu,
który by nas odmłodził.
Przez całe życie się uczymy, ale skupmy się na edukacji szkolnej. Czy można kupić wiedzę? Odpowiedź na to pytanie wydaje mi się banalna. Oczywiście, że NIE! Jeżeli nie będziemy się sami systematycznie uczuć to nikt nas nie nauczy. Wiedzy nie można kupić – myślę, że jest to sprawa nie podlegająca dyskusji.
Identyczna sprawa jest z inteligencją. Chodź byśmy chodzili do najlepszej szkoły, to kultury osobistej i inteligencji nie można kupić w dobrej szkole.
Są to cechy, które się nabywa niezależnie od pieniędzy.
Jest jeszcze jedno zagadnienie, czy można kupić zdrowie za pieniądze? Tu są różne zdania. Ale w dalszym ciągu twierdzę, że nawet zdrowia nie da
się kupić. Spójrzmy na przykład, ktoś jest bardzo bogaty, ma pieniądze
na wszystko, czego dusza zapragnie, ale nagle zapada na nieuleczalną chorobę. Wiele jest takich chorób, więc przypuśćmy, że jest to rak płuc.
Chociaż ma pieniądze, mógłby sobie kupić lekarstwa, sprowadzić najlepszych lekarzy, ale co z tego … Przecież na raka niema żadnego lekarstwa, ani żadnej operacji. Nie da się operować płuc, wiec operacja jest niemożliwa. Jak na razie
nie wymyślono żadnego leku, który wyleczył by z tej choroby. I teraz po co
mu ta cała fortuna, jak jest nieuleczalnie chory. W takich przypadkach nie da
się nic zrobić i dni tego człowieka są policzone. Widzimy, że jednak
w niektórych sytuacjach nie można kupić zdrowia. Dlaczego „w niektórych”? Ponieważ są choroby, na które są lekarstwa. Tylko, że te lekarstwa kosztują
i wtedy pieniądze są bardzo potrzebne.
Pieniądze nie są lekarstwem. Można jednak powiedzieć, że są lekarstwem na nudę. To prawda, ponieważ nudzisz się, a masz pieniądze, to wyjeżdżasz
na wycieczkę i już się nie ma problemu. Ale czy aby na pewno, są lekarstwem na wszystko? Jak już wyżej napisała, nie można za nie kupić przyjaźni, więc
na pewno nie są lekarstwem na samotność.
Pieniądze nie są lekarstwem na śmierć, nie ma co do tego wątpliwości.
Musimy także pamiętać, że pieniądze są rzeczą nabytą i bardzo łatwo
je stracić.
Jest piosenka pt.: „Pieniądze to nie wszystko”, mówi ona, że za pieniądze nie załatwimy wszystkich rzeczy, chociaż bez nich też trudno żyć.
Jest także film o takim samym tytule. Tak samo jak ta teza, mówi
on o tym, że nie da się wszystkiego kupić za pieniądze, są rzeczy, które
są cenniejsze niż jakiekolwiek fundusze.
Istnieją także książki, które opowiadają o tym, że pieniądze
nie uszczęśliwiają. Przykładem na taką książkę może być „Lalka” Bolesława Prusa. Opowiada ona o tym, że za pieniądze nie kupimy uczuć. Zaś komedia Moliera „Skąpiec”, mówi, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu.
W świetle przytoczonych argumentów można wysunąć wniosek, ze wiele osób ma różne podejście do pieniędzy. Ja należę do tych, które uważają,
że pieniądze szczęścia nie dają. Myślę, iż udało mi się to udowodnić i przekonać niektórych do zmiany swego postępowania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty