profil

Skład samorządu ucziowskiego

poleca 85% 253 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Skład samorządu uczniowskiego
Samorząd składał się będzie z 4 osób:

- przewodniczącego ,który jest przedstawicielem i osobą reprezentującą uczniów przed nauczycielami i dyrektorem-wszystkie decyzje powinny być zatwierdzane, lub odrzucane za jego pośrednictwem i po konsultacji z osobą dyrektora, która również przed podjęciem ważnej decyzji powinna poradzić się samorządu szkolnego.
- zastępcy, sprawującego zadania mające na celu pomoc przewodniczącemu; również zastępuje go podczas nieobecności
- skarbnika- osoby, której skarbnicy z poszczególnych klas będą oddawać datki na zbiórki organizowane przez przewodniczącego, lub dyrektora.
- mediatora, który pomaga innym dogadać się ze sobą i do niego zgłaszane będą uwagi, czy też skargi uczniów; następnie może udać się do przewodniczącego, dyrektora i wyjaśnić zaistniałe sprawy, problemy
Sposób podejmowania decyzji
Jeśli decyzje te nie będą bardzo ważne, podejmować je będzie dyrektor, po rozmowie z władzami samorządu szkolnego. Jednak trzeba będzie, wychowawcy odbędą rozmowę z uczniami swoich klas, spiszą wyniki tego głosowania i kartki te przekażą mediatorowi, który wszystko uporządkuje i odda przewodniczącemu
Sposób uchwalania i zatwierdzania regulaminu:
Aby ustalić regulamin społeczność szkolna powinna spisać na kartkach :co według nich musi być w regulaminie, a co nie może. Następnie kartki uczniowie oddadzą wychowawcom, a ci z kolei po wybraniu tych najsensowniej szych wypiszą je na jednej kartce, a następnie oddadzą je mediatorowi. Następnie uczniowie otrzymają ankiety do wypełnienia, w których zakreślą te, najlepsze według nich, pomysły. Uchwalanie będzie zatwierdzane większością głosów.
Kompetencje władz samorządu
Władze samorządu muszą działać jedynie dla dobra szkolnego, gdyż tę instytucję reprezentują, co również muszą robić godnie. Samorząd ma obowiązek powiadomienia uczniów oraz dyrektora przed podjęciem jakiejś ważnej decyzji i wysłuchania różnych poglądów na ten temat. Członkowie tej instytucji mają prawo do przekonywania do swoich racji, lecz nie mogą nic robić wbrew woli społeczności szkolnej.



Ordynacja wyborcza do władz samorządu uczniowskiego, szkolnego
Wybory będą powszechne, równe, bezpośrednie i tajne. Wyboru mogą dokonywać wszyscy uczniowie danej szkoły, a kandydatami(w szkole gimnazjalnej)mogą być uczniowie klas 2 i 3.Ankiet do głosowania musi być tyle samo co uczniów więc będzie można wybierać tylko raz poprzez zaznaczenie krzyżykiem kwadracika, znajdującego się obok nazwiska kandydata. Data będzie podana przez dyrektora szkoły we Wrześniu. Cała kampania odbędzie się na sali gimnastycznej i będzie trwała 1 godzinę. Głosować się będzie na funkcję przewodniczącego, który wybierze sobie zastępcę, skarbnika oraz na mediatora(na czym polega rola każdego z nich napisane jest na początku)
Odwołać samorząd morze dyrektor, lub ponad 50 % uczniów. Gdy ze stanowiska rezygnuje przewodniczący, zrezygnować musi także jego zastępca, gdyż to on go wybierał; gdy wniosek o rezygnację wniesie zastępca, osoba o jeden „stopień wyżej”, wybiera sobie nowego zastępcę. W wypadku skarbnika, lub mediatora społeczność szkolna wybiera nowe osoby na ich miejsca

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty