profil

Obwody,ferromagnetyka, ogniwa, prądnica, kondensator

poleca 88% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

OBWÓD SZEREGOWY
obwód elektryczny układu oporników połączonych szeregowo równa się sumie oporów elektrycznych poszczególnych oporników.
RC= R1 + R2

OBWÓD RÓWNOLEGŁY
odwrotność oporu całkowitego równa się sumie odwrotności oporów elektrycznych poszczególnych oporników
RC=R1 + R2 / R1 + R2

FERROMAGNETYKA
Ferromagnetyki są to ciała które można namagnesować np. żelazo, nikiel
W ferromagnetyka istnieją domeny ferromagnetyczne czyli obszary stałego namagnesowania
- ferromagnetyk
PRĄDNICA
To maszyna wytwarzająca energię elektryczną , kosztem dostarczonej jej energii mechanicznej. Podstawą działania prądnicy to zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Głównymi częściami prądnicy są stojan i wirnik. Uzwojenie cewki umieszczonej w wirniku prądnicy przecina linie sił pola magnetycznego wytwarzanego przez uzwojenie wzbudzające i dzięki temu indukcja zmienia się w nim na siłę elektromagnetyczną.
KONDENSATOR
Składa się z dwóch metalowych folii lub płytek przedzielonych warstwą izolatora (dielektryka). Jako izolator stosuje się: papier, powietrze, folię z tworzywa sztucznego, ceramikę itp. Kondensator jest jednym z podstawowych elementów elektronicznych szeroko wykorzystywany we wszystkich typach układów, w szczególności razem z cewką tworzy obwód rezonansowy.
OGNIWA
AKUMULATOR
urządzenie do magazynowania określonego rodzaju energii (np. elektrycznej, mech.); rozróżnia się m.in. akumulatory bezwładnościowe, cieplne, elektryczne, hydrauliczne, pneumatyczne.
Akumulator jest źródłem energii elektrycznej prądu stałego której sam nie wytwarza lecz przechowuje w postaci energii chemicznej. W samochodzie akumulator służy do zasilania urządzeń elektrycznych gdy silnik spalinowy jest wyłączony. Energia elektryczna akumulatora zużyta w czasie postoju pojazdu lub rozruchu silnika jest uzupełniana podczas jazdy przez prądnice procesy zużywania i uzupełniania energii elektrycznej są okresowo powtarzane.
BATERIA
zespół jednakowych lub tego samego typu urządzeń, połączonych w jednolity układ działający jako całość; np. b. ogniw elektr., grzejników, pieców koksowniczych

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta