profil

Województwo kujawsko pomorskie

poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Województwo Kujawsko-pomorskie położone jest w środkowo-północnej części Polski na obszarze Pojezierza Południowobałtyckiego, które Dolina Dolnej Wisły i Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka dzieli na: Pojezierze Poludniowopomorskie, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie oraz Pojezierze Wielkopolskie.
Województwo to zamieszkuje 2067,8 tyś. osób w tym 998,6 tyś. mężczyzn i 1069,2 tyś. kobiet.
W miastach mieszka 1275,6 tyś. osób, a na wsi 792,2 tyś osób.
Wskaźnik bezrobocia kształtuje się na poziomie 21,8%.
Głównym ośrodkiem przemysłowym są Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Włocławek, Świecie, Kruszwica.
Ważne znaczenie dla rozwoju województwa ma sieć komunikacyjna, która jest dobrze rozwinięta, przechodzą tu drogi łączące północ kraju z południem , międzynarodowa droga E 75 Gdańsk- Cieszyn, E10 Szczecin- Warszawa, E261 Świecie-Wrocław.
Główne węzły kolejowe to Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław .
Drogi wodne stanowią: Wisła, Noteć, Kanał Bydgoski i Notecki. Siedziba Żeglugi Bydgoskiej – największy port rzeczny jest w Bydgoszczy.
W Bydgoszczy jest port lotniczy, który łączy najważniejsze ośrodki w kraju
Na podkreślenie zasługuje rozwój gospodarczy województwa w tym dominującą rola przypada małym i średnim przedsiębiorcom.
Centralne położenie sprzyja nie tylko rozwojowi przemysłu ale ze względu na czystość wód, zasobów mineralnych, kompleksów leśnych i zabytków także turystyki
Najbardziej atrakcyjnym obszarem wypoczynkowym jest północna część województwa a w niej Bory Tucholskie (Tucholski Park Narodowy, Rezerwaty Cisów w Wierzchlesiu), rejon Jeziora Koronowskiego, Tleń, są liczne szlaki kajakowe na rzekach przepływające przez teren województwa.
W Biskupinie na Pałukach turyści mogą zwiedzać osadę obronną kultury łużyckiej z przed 2700 lat.
W województwie są znane w kraju z właściwości leczniczych trzy uzdrowiska w: Ciechocinku, Inowrocławiu i Wieńcu Zdroju.
Miasto Toruń - gród Mikołaja Kopernika szczyci się wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego – UNESCO- zespołem staromiejskim z licznymi obiektami.
Głównym celem przyjazdu turystów zagranicznych w obszary kujawsko – pomorskie jest w 30% wypoczynek w mniejszym stopniu odwiedziny krewnych ,interesy czy zakupy.
Zagraniczni turyści organizują swoją podróż na własną rękę aż w 82%, częściowo przez biura podróży i ich pośrednictwo.
Ponad połowa turystów zagranicznych zatrzymuje się na 4 do 7 noclegów. Najczęściej wybierają mieszkanie u krewnych lub znajomych. W przeważającej mierze przyjazdy te przypadają na okres letni.
Turyści krajowi w 89% wybierają podróż na własna rękę najczęściej w okresie wiosenno-letnim.
Głównym celem przyjazdu są odwiedziny krewnych i znajomych., zarówno w przypadku przyjazdów krótko czasowych(2-4dni) jak i długo czasowych(5dni i więcej). Dopiero na drugim planie celem podróży turystów krajowych jest charakter turystyczno-wypoczynkowy. Dominującą bazą noclegową jest nocleg u krewnych lub znajomych., dopiero w drugiej kolejności obiekty noclegowe zbiorowego zakwaterownia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Typ pracy