profil

Recenzja filmu Konopielka

poleca 85% 122 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

,,Konopielka”


Reżyseria: Witold Leszczyński, twórca m.in. Kolosa, Siekierezady, czy Requiem
Scenariusz Witold Leszczyński, na podstawie powieści Edwarda Redlińskiego o tym samym tytule.
W głównych rolach wystąpili:
Krzysztof Majchrzak: Kaziuk
Anna Seniuk: Handzia
Joanna Sienkiewicz: nauczycielka
Jerzy Block: tatko
Marek Siudym: Michał
Tomasz Jarosiński: Ziutek
Franciszek Pieczka: Dziad/Pan Bóg
Rok produkcji: 1981
Muzyka: Wojciech Karolak
Zdjęcia: Zbigniew Napiórkowski
Scenografia: Maciej Maria Putowski
Nagrody: 1983r. - Zbigniew Majchrzak - Złota Laseczka, Vevey - Nagroda Publiczności, 1984r. Witold Leszczyński - Nagroda Jury FPFF Gdynia, Haugesund (MFF)-główna nagroda krytyki

Leszczyński jest jednym z najoryginalniejszych polskich reżyserów. Jego kino kojarzy się z niezwykle wrażliwym spojrzeniem na ludzi żyjących w głębokiej harmonii z naturą. Carl Dreyer mówił: "Interesuje mnie nie obraz akcji, lecz akcja obrazu". Leszczyński często powołuje się na to zdanie. Jego filmy mają zazwyczaj staranną kompozycję obrazów, uporządkowanych, oczyszczonych ze zbędnych detali. ,,Interesuje go bohater wolny, który nie nosi kagańca cywilizacyjnych obróbek i nie podporządkowuje się żadnym normom, nawet prawnym, jeśli naruszają jego moralne zasady, dekalog, który ma się od natury raz na zawsze,, (Filmowy Serwis Prasowy 1994 nr 1). ,,Jest Leszczyński jednym z niewielu, którym się udaje osiągnąć uniwersalizm w formach bezpośrednich, czystych. Oswoił we współczesnej estetyce filmowej patos, ocalił wzniosłość,, - zauważył Maciej Pawlicki.
W opinii wielu krytyków "Konopielka" jest filmem, który dorównuje klasą "Żywotowi..." Podobnie jak tamten przenosi widza w pejzaże odludnej wsi, lecz czyni to w nieco odmiennej tonacji emocjonalnej. Dużo więcej tu komizmu (głównie słownego), pojawia się też satyra na postęp, a z drugiej strony na fanatyczne i pełne przesądów zacofanie. Humorystyczne walory filmu oddają jednak często pola poważniejszej refleksji nad wymuszanym przez rozwój cywilizacji zrywaniem więzi człowieka z przyrodą, odrzucanie tradycji, w której przecież nie wszystko jest złe i pozbawione znaczenia. Jak mówił autor powieści i scenariusza Edward Redliński: "Konopielka to rzecz o przeszłości, o "kulturze statycznej", życiu tradycyjnym, a nie o tym, skąd przyszliśmy, co w nas jeszcze w środku, co przezwyciężyliśmy..." O powodzeniu filmu Leszczyńskiego zadecydowało przede wszystkim znakomite aktorstwo, zwłaszcza Anny Seniuk jako Handzi i Krzysztofa Majchrzaka w kluczowej roli Kaziuka. Ekranową "Konopielkę" docenili jurorzy Festiwali w Gdańsku oraz Vevey i Havgesund, przyznając jej główne nagrody. Akcja filmu toczy się w zapadłej wsi Taplary, gdzieś na Białostocczyźnie.

Akcja filmu toczy się w zapadłej wsi Taplary, gdzieś na Białostocczyźnie. Młody chłop - Kaziuk wyjeżdża rankiem do lasu po chrust na opał. Po powrocie zastaje w chałupie istną rewolucję. Przedwcześnie ocielona (co wskazuje na siły nieczyste) krowa, wędrowny dziad, nauczycielka i prelegent z miasta, który w dodatku wytyka jego rodzinie brak higieny, zabobonność i zacofanie. Nawołuje też do organizowania szkoły i budowy linii elektrycznej. Kaziuk niewiele z tego rozumie, ale pozostaje pod wrażeniem. Zwłaszcza apetycznej nauczycielki.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 2 minuty

Więcej informacji