profil

Zagrożenia i korzyści wynikające z rozwoju motoryzacji.

poleca 85% 1826 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Motoryzacją nazywamy zagadnienia związane z przemysłem samochodowym, transportem i komunikacją, jak także proces upowszechniania sprzętu motorowego i silników spalinowych jako źródło energii, bardzo szybko rozwija się motoryzacja samochodowa, rolnicza i przemysłu leśniczego. Z motoryzacją mamy kontakt, na co dzień, niezależnie, gdy jesteśmy na wsi lub w mieście. Bardzo często oprócz transportu samochodem osobowy, korzystamy również z komunikacji miejskiej, takiej jak autobusy, metra, pociągi itp. Na wsi korzysta się głównie z traktorów i ciągników.
Dzięki upowszechnionej i dosyć dobrze rozwiniętej motoryzacji zyskujemy cenny czas jadąc do pracy np. samochodem, niż iść na pieszo; jak również podczas deszczu nie musimy moknąć; środki publicznego transportu stanowią szczególną wygodę dla osób w podeszłym wieku, które mają kłopoty z chodzeniem, bo dla nich ciężko by było przejść na pieszo przykładowo z Sulejowskiej na Kopernika. Motoryzacja to również samoloty, bo wygodniej jest polecieć z Polski do Anglii samolotem, bo to jest mniej meczące i szybsze niż samochodem i promem. Dobrze rozwinięta motoryzacja rolnicza ułatwia pracę milionom rolników w całej Polsce, którzy przede wszystkim nie muszą tak się męczyć, szczególnie w upalne dni, ale także robią to szybciej i sprawniej, albo mogą w ten sam czas, co zrobiliby to o własnych siłach zrobić dwa, trzy razy więcej. W przemyśle leśnym są ważne takie urządzenia jak młyny, piły, które służą najpierw do wycinania drzew w celach przemysłowy, a potem do przetwarzanie go w meble, papier.
Motoryzacja to po prostu luksus. Lecz te wyżej wymienione wygody, zamazują w naszych głowach, to ile zagrożeń stanowi ciągle tak szybko rozwijający się przemysł motoryzacyjny. Jeśli chodzi o środki transportu takie jak samochody osobowe, ciężarówki, autobusy to wciąż, co roku w naszym kraju umierają tysiące ludzi, w tym również dzieci, w wypadkach samochodowych na drogach, których główną przyczyną jest nietrzeźwość i bezmyślność kierowców, oraz nie przestrzeganie przepisów drogowych. Dlatego małe dzieci powinny nosić odblaski, dzięki którym kierowca, mający włączone światła może zobaczyć dziecko w odległości nawet stu metrów i może wyhamować, poza tym dzieci nie powinny ubierać się w ciemne ubrania, oraz starać się nie jeździć na rowerze bez rodziców, gdy się ściemni. Kierowcy zagrażają również swojemu życiu, np., gdy zjadą z mostu, walną w drzewo czy słup. Dlatego powinno się zapinać pasy i uprzedzać kogoś bliskiego gdzie się jedzie i którędy i mniej więcej, o której się wróci. Powinniśmy również uważać przechodząc przez tory kolejowe lub przez jezdnię, dlatego więc warto robić to w oznakowanych miejscach. Komunikat dla rodziców! Wysyłając dzieci na wycieczki proście, aby wcześniej policja skontrolowała stan pojazdu, którym wasze dzieci mają się przemieszczać, oraz uprawnienia kierowcy i jego trzeźwość.
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, co znajduje się w spalinach samochodowych i jakie są skutki dostania się ich do powietrza i do naszych płuc.
W tych właśnie gazach wydobywających się z rury wydechowej znajduję się dwutlenek węgła, który sprzyja powstawania kwaśnych deszczy. Otóż te deszcze niszczą otaczającą nas piękną przyrodę, a przede wszystkim lasy, w których rosną cenne dla naszego życia drzewa, bez których nie mogliśmy by żyć, ponieważ to one dostarczają do powietrza tlen niezbędny nam do oddychania. Powodują one wtórne skażenia gleby i wody.
Przez szybki rozwój motoryzacji powietrze jest zanieczyszczone poprzez występowanie w powietrzu dwutlenku węgla. Zanieczyszczenia powietrza dostają się do naszego organizmu podczas oddychania, które przyczyniają się do schorzeń układu oddechowego takich jak: dychawica oskrzelowa, rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, a także alergii. W środowisku kulturowym człowieka zanieczyszczenia powietrza powodują korozję metali i materiałów budowlanych (np. elementów budynków, samochodów) oraz zabytków (np. nie odporność wielu gatunków kamieni budowlanych na kwaśne deszcze). Poza tym badacze klimatu nie maja wątpliwości, że temperatura na naszej planecie rośnie. Ponieważ człowiek w ostatnich dziesięcioleciach uruchomił w naturze mechanizmy, które doprowadzą do dramatycznej zmiany obrazu świata. Ogromne ilości spalanych przez człowieka paliw spowodowały wyraźny wzrost zawartości dwutlenku węgla w powietrz, który ma zdolność zatrzymywania w atmosferze promieniowania cieplnego, pochodzącego z nagrzania Ziemi przez Słońce oraz własnego ciepła Ziemi powstającego w jej wnętrzu. W ten sposób zawartość energii w atmosferze wzrasta i klimat się ociepla, powodując topnienie lodów Antarktydy. W ten sposób jest coraz lepiej, lecz ten skutek ma swoje złe i dobre strony.
W skute rozwoju motoryzacji rozwija się także powstawanie smogu.
Smog jest to zanieczyszczone powietrze zawierające duże stężenia pyłów i toksycznych gazów, których źródłem jest głównie motoryzacja i przemysł. Z fizycznego punktu widzenia smog jest mieszaniną dymu i mgły. Tu warto przypomnieć, że dym, to cząstki ciała stałego rozproszone w gazie a mgła to rozproszone w gazie kropelki cieczy. Z chemicznego punktu widzenia dym zawarty w smogu to cząstki sadzy rozproszone w powietrzu, a mgła to zwykła mgła atmosferyczna, czyli rozproszone w powietrzu kropelki wody. Taka mieszanka chłonie jak gąbka wszystkie gazy wypuszczane do atmosfery przez fabryki chemiczne, piece i silniki spalinowe. Każda wprowadzona do smogu drobina chemiczna ma, bowiem, w czym wybierać: może rozpuścić się w kropelce mgły, może osiąść na powierzchni pyłków sadzy lub-, jeśli jest wyjątkowo kapryśna - pozostać w powietrzu. W konsekwencji smog zawiera oba tlenki węgla, dwa tlenki siarki , dwa tlenki azotu i węglowodory z niedopalonych paliw.
Po przeczytaniu powyższego tekst uświadomiliśmy sobie, że rozwój motoryzacji to również korzyści jak i straty. Lecz jak my młodzi ludzie możemy powstrzymać tak dobrze rozwijający się przemysł? Niestety, w pojedynkę nic nie osiągniemy, musimy, więc łączyć się w grupy. Kierowcy nie zdają sobie sprawy, że nie trzeba używać tylko benzyny ołowiowej, istnieją bardziej nowoczesne i ekologiczne materie napędowe, takie jak działanie silnika przez energię słoneczną. Więc musimy przekonać ludzi, aby sami się nie zabijali, oraz promować ekologiczne „napędy”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut