profil

„ Ślubuję Ci...” o miłosci Danusi córki Juranda ze spychowa

poleca 85% 757 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Henryk Sienkiewicz

łody giermek zakochuje się od pierwszego wejrzenia w młodej córce Juranda ze Spychowa, Danusi. Śpiewana przez nią wiejska piosenka w jego uszach brzmi jak poezja. Rzucił się jej na ratunek, gdy ta zachwiała się. Potem klęknął i zaczął jej ślubować. Czy ich miłość rozkwitnie? Czy obietnice zostaną spełnione?
„ Ślubuję Ci...”
ROZPOZNANIE
Księżna zatrzymuje się w gospodzie, by rozprostować kości. Wchodzi pierwsza z roześmianą twarzą, a za nią panny dworskie, rybałci, pachołki i dworzanie. Przywitała wszystkich. W gospodzie siedzieli dwaj miejscowi szlachcice, którzy na widok majestatu spłoszyli się i chcieli wyjść. Księżna zatrzymała ich i poczęła z nimi rozmowę. Księżna, to bardzo sympatyczna pani. Gdy usłyszała, że wracają z Wilna powiedziała im, co wyprorokowała Królowa Jadwiga o tej wyprawie. Wtedy wszedł zakonnik z klasztoru, zresztą był bardzo oburzony całą tą sytuacją. Miał pretensje, że Księżna nie przysłała gońca z wiadomością o jej przybyciu, że nie zatrzymała się w klasztorze. Czy on czasami nie przesadza? Księżna poinformowała go, że jej małżonek przyjedzie za pięć dni.
GŁOS ANIOŁA...
Anna Danuta zawołała Danusie, aby wlazła na ławkę i rozweseliła wszystkich swoim śpiewem. Czyżby to anioł? Danusia jest jeszcze młodą dziewczynką, o cudnej urodzie, która wyraża jej dziecinną niewinność. Wskoczyła na ławkę i zaczęła śpiewać. Wszyscy byli wsłuchani w jej melodyjny głos i wpatrzeni w błyszczące oczy. Zbyszko, który przywykł do srogich widoków zauroczony był panną. Trącił łokciem stojącego obok Mazura i wypytał go o nią. Wyraźnie dziewczyna wpadła mu w oko. Czyżby miłość od pierwszego wejrzenia?
A WSZYSTKO DZIĘKI GRUBASKOWI
Jeden z rybałtów, który był nieco przy kości nagle się podniósł, przez co ława przechyliła się. Nagle dziewczyna zachwiała się, lecz zanim zdążyła upaść, giermek rzucił się jak żbik i złapał ją. Czy on nie jest błyskawicą? Księżna z początku przestraszyła się, lecz zaraz roześmiała się i zawołała „Oto rycerz Danusin! Bywajże, rycerzyku, i oddaj nam naszą miłą śpiewaczkę!” Gdy Zbyszko usłyszał się uśmiechnął się sam do siebie. Co mu chodzi po głowie? Ni stąd ni z zowąd oznajmił księżnej, że ta młoda dama powinna mieć już swego rycerza. Na twarzy księżnej zagościło zdziwienie. Nagle oczy jej się roześmiały i zapytała Danuśkę, czy chciałaby mieć swego rycerza. Ona zaś rzuciła się na ramiona księżny i z radością oznajmiła, że tak! Czyżby zauroczyła się? Arystokratka pozwoliła Zbyszkowi ślubować.
ŚLUBOWANIE DAMIE SERCA
Giermek cały czas klęczał. Przystąpił do składania przysięgi. Ślubował jej, że będzie chwalił jej urodę, usługiwał, będzie bronił jej honoru oraz, że zdobędzie kilka pawich czubów ze łbów niemieckich, aby pomścić śmierć jej matki. Czyż to nie jest romantyczne? Chyba każda z nas chciałaby mięć przy sobie takiego rycerza, który będzie jej usługiwać i chwalić jej piękno. Lecz takich romantycznych egzemplarzy jest mało we współczesnym świecie. Ja na miejscu Danusi nie wymieniłabym go na nowszy model. Hrabina zaniepokoiła się, myśląc, że, gdy Zbyszko będzie zdobywał te pawie pióra to może zginąć, pomimo tak młodego wieku. Na szczęście Maćko uświadomił pani, że nic takiego mu nie grozi, bo już nie raz zdobywał doświadczenie w walkach. Maćko opowiadał również o ich wspólnych wyczynach.
USŁUGIWANIE I POMAGANIE
W tym czasie służba klasztorna przygotowywała kolację. Księżna zasiadła po środku stołu i kazała, aby Zbyszko i Danusia usiedli naprzeciwko niej i prosto z mostu poprosiła młodzieńca, aby nie przystępował jej nóg oraz nie trącał ją kolanami, bo ona jeszcze za młoda. Chłopak zapewnił hrabinę, że tego nie uczyni, chyba, że za kilka lat, kiedy się ożenią. Tą wypowiedzią wyraźnie zaimponował. Ale z niego dżentelmen. Czyżby arystokracja obawiała się, że szybko zostanie babcią? Danuśka jadła mu prosto z ręki... to takie urocze, gdy mężczyzna karmi kobietę. Następnie podano różne rodzaje orzechów. Zbyszko kruszył je w palcach i dawał swojej Danusi. Dziewczyna usnęła w ramionach swojego rycerza...

Na stole gosciły takie potrawy jak:
Wino,; jajecznica z kiełbaskom,; orzechy
Laskowe i włoskie; placki z rodzynkami;

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty