profil

Skutki odkryć geograficznych

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-22
poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Po pierwsze, nastąpił postęp w kartografii i technice żeglugi morskiej. Przede wszystkim pewną rewolucję wywołało pojawienie się kompasu, inaczej zwanego busolą oraz astrolabium (przyrząd nawigacyjny służący do mierzenia katów, wyznaczenia położenia ciał niebieskich, wysokości Słońca na horyzoncie oraz określenia szerokości geograficznej, na której w danym momencie znajdował się statek). Nauczono się także mierzyć prędkość statków i głębokość morza.

Tworzono dokładniejsze mapy, zwłaszcza dla Morza Śródziemnego. Powstały nowe środki transportu. W średniowieczu były to małe stateczki, oparte na pracy niewolników lub czekające na życzliwy podmuch wiatru, poruszające się przy brzegach stosując metodę kabotażu. Właśnie głównie, dlatego wymyślono nowy rodzaj statków: karawele. Pierwsze tego typu statki były stosunkowo niewielkie. Ich główną zaletą były ruchome liny, reje i żagle, dzięki czemu to żeglarze, a nie wiatr ustalali kierunek trasy. Były bardzo zwrotne i szybkie, co idealnie nadawało się do wypraw badawczych.

Rozwój i zmiany gospodarcze
1. Rozwój nauki. Wzrosła wiedza ludzi o innych lądach, dowiedziono kulistość ziemi.
2. Dzięki wyprawom morskim, zmieniło się też diametralnie, życie duchowe oraz kulturalne Europy. Poszerzano znacznie swoją wiedzę na temat świata, a przede wszystkim zdano sobie sprawę z jego wielkości.
3. Przywożono z nowych ziem olbrzymie ilości metali szlachetnych oraz innych materiałów.
4. Na ogromną skalę rozwinął się handel niewolnikami: Indianami jak i Murzynami sprowadzanymi z Afryki.

Kolonizacja
1. Podniósł się standard życia, było więcej pracy (niższe bezrobocie), towary kiedyś egzotyczne stały się ogólnodostępne.
2. Wzrósł poziom urbanizacji, przez co zmniejszyła się liczba ludności zamieszkałej na wsiach i prowincjach.
3. W XV wieku nastąpił gwałtowny rozwój drukarstwa, głównie przez wynalazki Jana Gutenberga: ruchomą czcionkę, prasę drukarska i aparat do odlewania czcionek. Książki stawały się bardziej dostępne dla ludzi, a ich wydawanie było znacznie tańsze i prostsze

Piractwo.
1. W skutek tego, iż tereny Nowego Świata zamieszkiwali przedstawiciele różnych ras, nastąpiło ich wymieszanie. I tak ze związków ludzi białych z czarnymi rodzili się Mulaci. Z kolei potomków Indian i białych osadników nazywamy Metysami.
2. Totalne zburzenie, charakteru życia ludzi oraz dobytku kulturowego Nowego Świata.
3. Przywożenie chorób na nowe ziemie
4. Dzięki lepszemu poznaniu naszego globu, znaleziono wiele nowych szlaków handlowych.
5. Wprowadzenia nowych gatunków hodowlanych
6. Niszczenie indiańskiej kultury, (wspaniałych posągów, malowideł, świątyń, przetapianie wyrobów ze złota i srebra),

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

Nieźle ta praca mi dużo dała:)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty