profil

Zagrożenia we współczesnym świecie

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Żyjemy w XXI wieku i jesteśmy tak zabiegani, iż nie dostrzegamy problemów współczesnego świata. Chciałabym przybliżyć kilka zagrożeń mogących dotyczyć każdego z nas.
Jednym z takich problemów jest narkomania. Narkotyki są bardzo łatwo dostępne szczególnie dla młodzieży. Już dawno przestały być kojarzone z brudnymi dworcami i bladymi twarzami. Coraz częściej królują na imprezach i w pokojach ambitnych uczniów. Pierwsze narkotyki są zawsze darmowe, potem ich cena stopniowo wzrasta. Najpierw bierze się tak dla zabawy, szpanu albo żeby się lepiej uczyć. Z czasem organizm się uodparnia i trzeba brać jeszcze więcej, zaczyna brakować pieniędzy. Uzależnieni dla narkotyków mogą zrobić wszystko. Kradną, potrafią nawet sprzedać swoje ciało za działkę.
Kolejne zagrożenie to alkohol. Granica między kilkoma piwami, a początkiem problemu alkoholowego jest niewielka i bardzo łatwo ją przekroczyć. Ten nałóg rozwija się stopniowo i podstępnie. A początki są całkiem niewinne, picie ma charakter towarzyski. Kilka drinków na imprezie, raz na jakiś czas, tak dla przyjemności. To jeszcze nie nałóg. Problem pojawia się gdy człowiek sięga po alkohol dla poprawienia sobie nastroju. Szuka się okazji do wypicia albo samemu się je stwarza. Wzrasta tolerancja organizmu na alkohol – trzeba wypić więcej niż kiedyś. Zaczyna się pić regularnie, także w samotności. Pojawiają się kłopoty z pamięcią. Takie objawy to ostrzeżenie: jeśli nie zawrócisz z tej drogi – alkohol może pociągnąć cię na dno. Coraz częściej po alkohol sięgają dzieci. Już w podstawówce zaczyna się picie. Najmłodsi próbują alkoholu, ponieważ chcą naśladować dorosłych. Kieruje tez nimi ciekawość.
Następnym z problemów współczesnego świata są papierosy. Kiedy jedna osoba zaczyna palić częstuje znajomych i w ten sposób wszyscy się trują. Tak najczęściej zaczyna się ten nałóg. Niektóre dziewczyny palą dlatego, aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ale nie biorą pod uwagę tego, że jeśli przestaną palić znowu przytyją. Papierosy wywołują raka płuc. Osoby które je palą mają szybciej zmarszczki, ich skóra znacznie szybciej się starzeje i żyją krócej. Zapalając chociaż jednego papierosa skracamy sobie życie.
Kolejnym zagrożeniem jest Internet. Jeden z najważniejszych wynalazków, który ułatwia komunikację i jest skarbnicą wiedzy. Ale wiele osób wykorzystuje sieć w bezprawnych celach. Czasami trafiamy na strony, których tak naprawdę nie chcemy oglądać albo łapiemy wirusy. Portale komunikacyjne, które ułatwiają zawieranie nowych znajomości, wykorzystywane są też przez przestępców i pedofilii. Nie znaczy to, że mamy odłączyć się od Internetu. Trzeba po prostu korzystać z niego, kierując się zasadą ograniczonego zaufania. Nie można wierzyć we wszystko co przeczyta się w Internecie. Trzeba tez pamiętać, że nie każda poznana przez Internet osoba zasługuje na nasze zaufanie.
Zagrożeniami są przede wszystkim różnego typu uzależnienia. Można uzależnić się od telefonu komórkowego, telewizji, gier komputerowych lub Internetu.
Wszystkie wyżej wymienione problemy prowadzą do głównego zagrożenia, jakim jest agresja. Pod wpływem alkoholu i narkotyków człowiek może stać się zaczepny i arogancki, krótko mówiąc agresywny. Po przez gry komputerowe ludzie staja się wybuchowi i nadpobudliwi. Coraz częściej z telewizji, Internetu czy prasy dowiadujemy się o morderstwach. Szczególnie przerażające jest to, że grupa dziewczyn zabiła swoją szkolną koleżankę, tylko dlatego, że tamta dziewczyna miała fajniejsze ciuchy, lepiej się uczyła i miała przystojnego chłopaka. Najbardziej okrutne jest to, że dziewczyny nie żałowały swojego czynu, miały wręcz z tego satysfakcję. To jest najlepszy przykład aby zobaczyć do czego prowadzi agresja. Tak też rodzi się terroryzm. Zamachowiec nie patrzy na twój wiek, płeć ani narodowość. Dla niego jesteś tylko cyfrą, jedną z ofiar, których liczba powinna być jak największa. Terroryści twierdzą, że jeśli cię zabiją czeka ich zbawienie.
Myślę, że powyższe rozważania wyraźnie ukazują najważniejsze zagrożenia współczesnego świata.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty