profil

"Z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy, zaraz spycha cię do tyłu." - Benjamin Britten.

poleca 85% 319 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Każdy człowiek uczy się przez całe życie. Nauka jest nam potrzebna, aby się rozwijać. Ucząc się dowiadujemy się różnych, ciekawych rzeczy. Jeżeli przestaniemy się uczyć, zaczniemy się uwsteczniać. Zastanówmy się nad znaczeniem słowa „nauka.” Jest to rozwój fizyczny i intelektualny człowieka. Zgadzam się ze stwierdzeniem Beniamina Brittena: „Z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy zaraz spycha cię do tyłu.”
Dorosły człowiek, który jest na przykład lekarzem, informatykiem czy nauczycielem i chce dobrze wykonywać swój zawód, poza zdobytym wykształceniem ciągle się dokształca. W dzisiejszych czasach technika w zawrotnym tempie pędzi do przodu. Dlatego potrzebne są różnego rodzaju kursy i warsztaty uzupełniające.
Kolejny raz posłużmy się przykładem lekarza. Jeśli chce on dobrze wykonywać swój zawód powinien wyszukiwać różnych ciekawostek i dowiadywać się o nowych, lepszych metodach leczenia swoich pacjentów. Każdy chory chciałby pójść do jak najlepszego lekarza specjalisty i zostać wyleczony jak najnowszą i najbardziej skuteczną metodą. Osoba wykonująca swój zawód powinna robić to tak dobrze jak tylko potrafi i uczyć się w tym celu przez całe życie.
Kolejnym przykładem może być dobrze prosperująca na rynku firma. Konsumenci chętnie kupują jej produkty. Lecz po jakimś czasie pojawia się konkurencja rozwijająca się szybciej i mająca więcej do zaoferowania użytkownikom. Klienci chętniej korzystają z usług bardziej rozwiniętej instytucji, ponieważ ma ona nowocześniejsze rozwiązania. Ta agencja, która przestała się rozwijać podupada, przestaje liczyć się na rynku.
Jest tak też w życiu codziennym. Świat tak szybko pędzi, że nie możemy za nim nadążyć. Trzeba zdobywać nowe informacje, być ciągle na bieżąco, nie pozwolić, aby coś nam umknęło.
Następnym przykładem może być szkoła. Jak każdy w moim wieku chodzę do gimnazjum. Staram się uczyć na bieżąco, aby nie mieć zaległości. Przyznam się szczerze, że nie zawsze mi to wychodzi. Tylko jeden raz nie przygotowałam się do zajęć i do dzisiaj tego żałuje. Jeden jedyny raz nie nauczyłam się na sprawdzian. Nie zaliczyłam tej klasówki. Żałuje tego i wiem, że nie było warto. Jeśli człowiek nie uczy się systematycznie, to później ma zbyt dużo materiału do opanowania i nie może sobie z nim poradzić. Trzeba, więc regularnie przyswajać wiedzę i ciągle ją utrwalać. Jeżeli nie będziemy tak postępować, to przestaniemy się rozwijać i zaczniemy się cofać.
Tak samo jest z czytaniem bądź pisaniem. Kiedy przestaniesz pisać, zapomnisz jak się to robi. A jeśli zaprzestaniesz czytać, to nie będziesz potrafił przeczytać nawet instrukcji obsługi pralki czy telewizora. Cóż, dopadnie cię analfabetyzm wtórny.
Człowiek powinien, co pewien czas powtarzać informacje, umiejętności. Jeżeli nie będzie powtarzał zapomni to, czego się już nauczył. A szkoda by było marnować czasu na powtórną naukę. Człowiek powinien przyswajać jak najwięcej nowych informacji i rozwijać się.
Tu przypomina mi się powiedzenie: „Trening czyni mistrza”. Praca nad sobą zawsze przynosi efekty, jeśli jej zaprzestaniemy, dotychczasowy wysiłek straci sens. Przykładem może być każdy sportowiec, cierpliwie trenując staje się mistrzem. Osiąga swój cel, do którego dążył przez całe życie. Zaprzestając pracy nad sobą, traci znaczenie w sporcie, znajdują się bardziej wytrwali i lepsi od niego.
Kolejnym przykładem może być praca nad samym sobą. Każdy powinien pracować nad swoim charakterem. Musimy stawiać sobie wysoko poprzeczkę i pokonywać swoje słabości. Jeżeli ktoś nie podejmie wysiłku pracy nad sobą to zacznie się staczać w dół.
Jak mówią słowa jednej z piosenek:
„Nie zapomnij ile trudu włożysz, aby smak wygranej na swych ustach poczuć,
nie zapomnij o porażce zadawanej przez los,
musisz wiedzieć, że potrafisz zrobić coś, co docenią inni ludzie,
musi być ten ktoś, kto ci powie dobre słowo,
choć początek stał się końcem,
niech narodzi się na nowo.”
Powinniśmy pamiętać o trudzie, jaki włożyliśmy w naukę i nie możemy przerwać tego wysiłku, aby wszystkiego nie stracić.
Myślę, że powyższe argumenty przemawiają do każdego i jasno z nich wynika, iż „z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd. Skoro tylko zaprzestaniesz pracy, zaraz spycha cię do tyłu.” Sądzę, że dzięki przedstawionym argumentom i przytoczonym cytatom wszyscy zgodzą się ze zdaniem Beniamina Brittena.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata