profil

Recenzja książki "Syzyfowe prace"

poleca 85% 901 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powieść "Syzyfowe prace" została napisana przez wybitnego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego. Sam rękopis powstał poza granicami kraju. Autor dzieła początkowo zgodził się na jego publikację w jednym z czasopism, lecz dopiero w 1905 r. autwór doczekał się wersji książkowej we Lwowie.
"Syzyfowe prace" w pewnym stopniu są powieścią biograficzną. Wiele wątków bezpośrednio łączy się z życiem osobistym Żeromskiego. Pisarz pragnął ukazać trud i poświęcenie polskiej młodzieży za czasów zaboru rosyjkiego. W trakcie czytania poznajemy dwie główne postacie: Marcina Borowicza i Andrzeja Radka. To właśnie oni nadają książce dynamiki i barw. Kulminacyjny moment powieści następuje na lekcji języka polskiego, kiedy to Zygier czyta równieśnikom polską literaturę. Wówczas w uczniach zaszła głęboka matamorfoza, która sprawiła, że zrozumieli do którego narodu należą i przeciwstawili się rusyfikacji.
Książka jest bogata w przepiękne opisy przyrody, ukazuje różnorodność charakterów, doskonale odzwierciedla uczucia bohaterów w poszczególnych sytuacjach. Można w niej znaleść masę momentów o charakterze zarówno humorystycznym jak i wzruszającym.
Gorąco polecam tę lekturę. Dzięki niej poznajemy życie naszych przodków mieszkających na terenie okupowanym przez państwa ościenne. Mozemy poznać sposoby rusyfikacji jakie stosowano szczególnie na dzieciach, a także dowiedzieć się jak wyglądała nauka w dawnych czasach. Książka jest pisana przejrzyście i poetycko. Mocno polecam, zwłaszcza młodym czytelnikom.


Praca nie jest sprawdzona przez nauczyciela więc mogą pojawić się błędy językowe, stylistyczne etc.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta