profil

Recenzja książki pt. „Syzyfowe prace”

poleca 85% 565 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ostatnio na lekcjach języka polskiego omawialiśmy powieść Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace”. Książka opowiada m.in. o procesie rusyfikacji w polskich miastach, wsiach i szkołach.

Czytając ten utwór, znajdziemy wiele informacji na temat XIXw. w Polsce, zauważymy również, że nie wszyscy Polacy byli bogaci. W naszym kraju w tym czasie było dużo biednych rodzin.

W tej książce jest kilku bohaterów, którzy są godni naśladowania. To Andrzej Radek i Bernard Zygier, ponieważ nie poddali się, mimo niepowodzeń i przeszkód.

Żeromski napisał ten utwór prostym językiem, dlatego książka jest zrozumiała dla wszystkich. Autor pokazuje w swojej powieści, jak bardzo ważna jest przyjaźń i miłość. W tekście znajduje się dużo opisów przyrody, a także przeżyć wewnętrznych.

W tym utworze jest jeden bohater, który się zmienił. Marcin Borowicz, który po przybyciu do klerkowskiego gimnazjum ulega rusyfikacji, podczas jednej chwili zmienia się całkowicie. Na pewnej lekcji języka polskiego usłyszał „Redutę Ordona”, którą opowiedział mu jakiś czas wcześniej strzelec noga. Wtedy dotarło do niego, że nie powinien ulegać rusyfikacji, lecz zachowywać się jak patriota.

Moim zdaniem, warto przeczytać tę książkę, ponieważ jest bardzo ciekawa. Czytając ją, można się dużo dowiedzieć, a także zauważyć, jak bardzo ważne są inne wartości, a nie tylko pieniądze.


PS. Za tę pracę dostałam trójkę.

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła: