profil

Obraz domu Młodziaków

poleca 83% 1705 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zdominowany przez profesora Pimkę Józio, wciśnięty w Formę ucznia, trafia za sprawą nauczyciela do Młodziaków. W nowoczesnym domu Młodziaków dostrzec można fałsz, z którym Józio, główny bohater, nie może się pogodzić.

Mieszczański dom Młodziaków jest synonimem nowoczesności i wszystkiego co się z nim wiąże – swobody obyczajów, tolerancji, hołdowania liberalnym hasłom, podziwu dla futuryzmu i kultury fizycznej. Wszyscy więc grają tu role, a walcząc z tradycyjnymi formami - wpadają w niewolę nowej formy.

Inżynier-konstruktor Młodziak odgrywa w tym dziele raczej drugorzędną rolę, jest pantoflarzem i fajtłapą, za to pani inżynierowa wiedzie prym i wpatrzona w swą córkę Zutę stara się dogonić wyprzedzający ją czas.

Znakiem nowoczesności staje się łydka nowoczesnej pensjonarki –
Łydka zgrabna i wysportowana. Właścicielka owej łydki, Zuta, stara się narzucić bohaterowi kolejną formę – tym razem staroświeckiego chłopca, i Józio tą formę przyjmuj, udając, że wszelkie przejawy nowoczesności są mu obce. Dom był pomalowany na jasnoniebieski kolor, wisiały kremowe firanki, na półce stało radio, meble były nowoczesne, konsekwentne, czyste, gładkie i proste.

Prawdziwym manifestem liberalizmu Młodziaków jest słynna scena, kiedy to rodzice namawiają Zutę na nieślubne dziecko, które miałoby zostać poczęte sprawnie, w krzakach, na wycieczce klasowej. Wyznawcy postępu zostają dwukrotnie poddani próbie przez ich zdaniem . staroświeckiego ucznia . Po raz pierwszy w trakcie obiadu, kiedy to Józio babrze w kompocie, wrzucając do niego co popadnie. Wywołuje to zgorszenie i niesmak tolerancyjnych, zdawałoby się, domowników. Druga próba nie pozostawia już wątpliwości, że nowoczesność Młodziaków jest tylko pozorem, mistyfikacją, maską, która dodaje blichtru. Uważam iż nowoczesność państwa Młodziaków była tylko pozorem i ukrywali swoja prostatę przed innymi. Tak naprawdę pani inżynierowa wychowywała swoja córkę jak chciała mimo tego, że często nie było jej w domu.

Gombrowicz pokazuje obraz domu niby nowoczesny ale czy zbiegiem czasu taki dom można nazwać nowoczesnym?

Otóż uważam, że tak naprawdę Ferdydurke pokazuje obraz próżności w domu Młodziaków

Podoba się? Tak Nie
Sprawdzone hasła:

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata