profil

Jakie tematy podejmuje Bułhakow w powieści "Mistrz i Małgorzata".

drukuj
poleca 83% 220 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

“Mistrz i Małgorzata” to powieść niezwykła, skłaniająca czytelnika do refleksji nad wieloma problemami ludzkiej egzystencji. Bułhakow porusza w swoim dziele twmaty:
- moralne
- metafizyczne
- religijne
- psychologiczne
- kutturowe
- społeczno –polityczne
- historyczne

Moralne –autor przedsawia w powieści temat nagrody i kary za życie doczesne. Za popełnione winy i krzywdy wyrządzone innym ludzią czekaja po śmierci bądź wieczne wyrzuty sumienia lub wspomnienia popełnionych zbrodni.Sędzią i katem będzie sumienie grzesznika lub pamięć.Rekąpensata natomiast za doznane krzywdy będzie spokuj ,będący spełnieniem marzeń.W powieści wyraznie zaznaczone jest zło i bobro.
Metafizyczne –niznajomy (diabeł) podczas rozmowy z Berliozem i Iwanem przepowiad , że Berlioz zginie wieczorem a Iwanowi ze znajdzie się w szpitalu psychiatrycznym .Obie przepowiednie sprawdzaja się.Inym przykładem jest jak Małgorzata zostaje wiedzma i lata na miotle.
Religijne-często w powieści poruszany jest problem religi, przedstawione są rózne postawy ludzkie ich przemyślenia na temat np. piekła i nieba.Są nawiązania do ukrzyżowania Jezusa opisany proces i smierc.
Psychologiczne –np. gdy Iwan znajduje się w szpitalu psychiatrycznym.Próbuje narysowac postacie Piłata ,nieznajomego i napisac donos,nie potrafi jednak ułozyć listu dokonuje się w nim rozdwojenie ,zaczyna naprawde wariowac bo nikt mu nie wierzy i niepomaga.
Historyczne – Bułhakow bardzo rzetelnie opisał współczesną Moskwe: uliczki, budowle. Dodał atmosfere tamtych lat . Moskwa wczesnego komunizmu rządzona już specyficznymi prawami totalitaryzmu-cenzura.
Jerozolima Poncjiusza Piłata i Jezusa została takrze realistycznie.Bułhakow wspomina o naprawde istniejacych budowlach, podaje sporo szczegułów z zycia Rzymu i Żydów.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (9) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:24)

koszmarnie napisane! ludzie- nie sugerujcie się pracami o tak niskim poziomie zarówno merytorycznym jak i ortograficznym!

27.7.2006 (14:19)

od kiedy spokój pisze się przez u , praca zawiera niezliczoną ilośc błedów, mozna domniewac, ze autor ma dysortografie

27.7.2006 (14:17)

ale obficie!!!!!1

Teksty kultury