profil

Czy odkrycia naukowe przyniosły ludziom więcej dobra, czy też zła? - rozprawka.

poleca 84% 958 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czy odkrycia naukowe przyniosły ludziom więcej dobra, czy też zła? Pozwolę sobie rozpocząć od słów Jeana-Paula Sartre: "Potrzeba jest matką wynalazków, ale również babką próżniactwa.".
Wynalazki zdecydowanie ludziom się przydały - różnorodne leki i antybiotyki (np. penicylina, uważana za jedno z największych dokonań wszechczasów) pozwoliły ludziom znacznie przedłużyć, i tak ciągle zbyt krótkie, życie. Pojawienie się samochodu znacznie ułatwiło transport, a samoloty umożliwiają bardzo odległe podróże i poznanie świata w bardzo komfortowych warunkach. Odkrycie energii jądrowej otworzyło nowy rozdzał w produkcji elektryczności.
Jak to często bywa - istnieje druga strona medalu. W wielu sytuacjach ten gwałtowny, bardzo pomyślny rozwój spowodował szereg negatywnych następstw. Jednym z takich następstw osiągnięć w dziedzinie medycyny i chemii było opracowanie biologicznych środków zagłady. Kolejnym skutkiem spowodowanym przez gwałtowny rozwój motoryzacji, wzrost liczby samochodów i innych maszyn napędzanych silnikami spalinowymi spowodował, że do atmosfery wydzielane są ogromne ilości trujących związków chemicznych, stanowiących duże zagrożenie dla środowiska naturalnego (postępujące skażenie powietrza, dziura ozonowa oraz efekt cieplarniany). Tragiczną stroną wykorzystania energii jądrowej jest budowa bomb i pocisków jądrowych, a w szczególności ich zastosowanie w końcu II wojny światowej w Hiroszimie i Nagasaki. Wracając do słów Jeana-Paula - odkrycia niestety znacznie rozleniwiły ludzi.
Jednak mimo tych wszystkich minusów i negatywów myślę, że odkrycia naukowe przyniosły ludziom więcej dobra i pożytku, niż zła. Myślę tak, dlatego, że niektóre z tych odkryć (energia jądrowa, biologiczne środki zagłady) wykorzystali nieodpowiedni ludzie do swych niecnych celów. Jeśli chodzi o rozwój motoryzacji, coraz więcej mówi się o ochronie środowiska i kładzie na nie coraz większy nacisk, co w motoryzacji objawia się m.in. ekologicznymi paliwami, produkcją ekologicznych samochodów, poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta