profil

Giełda

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Giełda jest instytucją zorganizowanego rynku za której dokonuje się transakcji handlowych wg.określonych norm i zadań. Do najważniejszych rodzajów giełd zaliczamy: towarowe, kapitałowe ( Londyn Tokio Frankfurt Nowy Jork. Giełdę nadzoruje Komisja Papierów Wartościowych
Prospekt emisyjny zbiór informacji o działalności spółki gospodarczej oraz celach rodzajach i wartości emitowanych akcji a także o sposobach ich dystrybucji.
Akcje to świadectwo posiadania udziału w przedsiębiorstwie, którego formę organizacyjną stanowi spółka akcyjna. Sprzedaż akcji jest jedną z metod pozyskiwania funduszy rozwoju firmy.
Akcje uprzywilejowane uprzywilejowanie może dotyczyć liczby głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy. Wielkości dywidendy i udziału w podziale majątku spółki w razie jej likwidacji.
Obligacje są to papiery wartościowe sprzedawane przez skarb państwa, jednostki samorządu terytorialnego (gminy przedsiębiorstwa) na okres kilku lat. Ich atrakcyjność polega na tym, że po wyznaczonym okresie np. 3lat muszą być wykupione wraz z ustalonymi odsetkami.
Ceduła po zakończeniu każdej sesji giełdowej czyli rozliczeniu transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych w ciągu dnia publikowana jest ceduła czyli wykaz zawierający oficjalne informacje o kursach i obrotach papierami wartościowymi.
Ubezpieczenia *majątkowe
-obowiązkowe(komunikacyjne budynków rolnych i kom.od odpowiedzialności cywilnej OC rolników)
-dobrowolne(rolne mieszkań i komunikacyjne)
*osobowe ( na życie posadowe na następstwa nieszczęśliwych wypadków)
**** osoby które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą i jest to ich jedyne źródło dochodu podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego od chwili rozpoczęcia działalności. Stawki na ubezpieczenie są takie same jak dla pozostałych ubezpieczonych. Od 1.01.1999r. składki na ubezpieczenie społeczne pracowników, a częściowo przez pracodawców. Część składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz całą składkę na ubezpieczenie chorobowe opłaca pracownik. Pracodawca natomiast opłaca całą składkę na ubezp.wypadkowe oraz częśc na emer.i rentowe. Pracodawca jest zobowiązany do opłacenia składki na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Wysokość składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń regulują przepisy prawne.
Emerytury są ubezpieczeniem społeczny, są 3filary: 1FILAR kapitał emerytalny gromadzony w ZUSie emerytury wypłacane z tego filaru zależne od wysokości składek i czasu ich odprowadzania przez ubezpieczonego.
2FILAR gromadzenie środków pieniężnych w otwartych funduszach emerytalnych na indywidualnych kontach osobistych uzupełniane zyskami z lokat dokonywanych przez fundusz 9 po osiągnięciu wieku emerytalnego podstawą do wypłaty emerytury z II filaru będzie zebrany kapitał)
3FILAR dobrowolne ubezpieczenie lokowane w dowolnie wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych
FUNDUSZE: *akcyjne- inwestujemy wyłącznie w akcje. Proponowany okres inw.5lat i więcej
*rynku pieniężnego- inwestujemy w krótkoterminowe papiery dłużne(obligacje) i bony skarbowe minim.pół roku
*obligacyjne inw. Długoterminowe obligacje co najmniej 1 rok
*zrównoważone inw. W dłużne papiery wart i akcje w równych proporcjach co najmn.3lata
RODZAJE STRATEGI *długoterminowa ma zapewnić duży zysk w długim okresie czasu
* średnioterminowa zapewnia zrównoważony potencjał wzrostu
* krótkoterminowa zapewnia bieżący dochód i zabezpieczenie kapitału przed inflacją
POZA BANKOWE INSTYTUCJE FIN.
Domy maklerskie; fundusze wspólnego inwestowania; Narodowe Fundusze Inwestycyjne; f. emerytalne powiernicze

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty