profil

Oskarżam Lady Makbet

poleca 89% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir

Wysoki Sądzie, Szanowna Ławo Przysięgłch!
Chciałabym wygłosić mowę oskarżyciela kierowaną przeciwko Laddy Makbet.
Według mnie, tudno jest bronić oskarżoną lub jej współczuć, dlatego postaram się udowodnić, że to ona jest sprawczynią wszystkich strasznych czynów, jakich dopuścił sie Makbet.
Chęć władzy za wszelką cenę czy też nieposkromiona ambicja to cechy, jakie ją charakteryzują. Jednocześnie jest bardzo przebiegła i pewna siebie. Przez cały czas mamy wrażenie, iż pozostaje ona obojętna na okrucieństwo; martwi ją jedynie,aby zbrodnie nie zostały odkryte.
Cechy, jakie władają bohaterką, zasługują wszystkie zasady moralne i czynią z niej osobę, która dązy "po trupach do celu", a pojawiające się u Makbeta wyrzuty sumienia są dla kobiety oznaką braku siły.
Lady Makbet przekonywała swojego męża, aby wykorzystał sytuację, nazwała go tchorzem sugerując, że nie potrafi dokonać takie rzeczy. Makbet nie chciał uchodziś woczach żony za nieudacznika i postanowił dokonać zbrodni.
Oczywiście, okrutne zbrodnie dokonane pzrez Makbeta nie znajdują żadnego usprawiedliwienia. Człowiek zawsze ma wolny wybór i może słuchać głosu swojego sumienia lub uleggać mrocznym podszeptom, jak zrobił to Makbet. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostawał pod wielkim wpływem żony, która potrafiła umiejętnie podsycać jego nastroje i wykorzystać go do realizacji własnych zbrodniczych planów.
Makbet nawet nie zdawał sobie sprawy, że oskarżona na każdym kroku go wykorzystuje. Spełnia własne zachcianki i pragnienia jego kosztem. Tak naprawdę wszelkich morderstw i okrutnych czynów dokonała ona, rękami swego męża.
Oskarżam Lady makbet o doprowadzenie męża, do ostateczności, jaką było zamordowanie króla w celu zajęcia tronu.
Wysoki Sądzie, Szanowna Ławo Przysięgłych!
Powołując się na ogrom okrutnych zdarzeń, proszę o sprawiedliwy wyrok. Chciałabym, aby Wysoki Sąd, wydając wyrok, rozważył stosowną karę dla winnego.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Gramatyka i formy wypowiedzi